Jozef Marko

Jozef Marko (nar. 25. mája 1923 v Topoľčanoch) zaujal ako dobrý futbalista stredovej formácie. Bol deväťnásobným československým reprezentantom a koučom československej reprezentácie v rokoch 1965 a 1970.

S reprezentáciou postúpil na MS 1970 do Mexika a práve v krajine Aztékov, kam  odcestovalo až 17 slovenských futbalistov, malo všetko vyvrcholiť.  Tento tím totiž považovali mnohí za ešte lepší ako výber majstrov Európy 1976 z Belehradu. Ibaže do vysokohorského prostredia  v Mexiku  odišla reprezentácia bez poriadnej prípravy. ,,Futbalovo sme neboli horší možno ani ako Brazília.  Len sme nemali dostatočnú aklimatizáciu a kondične sme zlyhali. To bolo rozhodujúce, boli sme jediné mužstvo zo všetkých, ktoré v tých podmienkach neodohralo ani jeden zápas. Na MS sme prišli neskoro,“ povedal po návrate z MS J. Marko.

V slovenskej lige hral za OAP Bratislava. Presadil sa hlavne v Spartaku  Trnava, v ktorom pôsobil v rokoch 1945-1954. V čs. lige odohral 113 zápasov a strelil  12 gólov. V Trnave začínal ako tréner, okrem toho viedol ešte TS Topoľčany, Spartak Považská Bystrica, Inter Bratislava, ZVL Žilina a Baník Prievidza. Zomrel 26. septembra  1996.