Jozef Bomba

Kto si spomenie na JUDr. Jozefa Bombu v plnej paráde, s povzdychom si riekne, aký to bol futbalovo veľký pán. Svojím umením a nevydanými vlastnosťami si vyslúžil prívlastok šprintér v kopačkách, či kráľ vzdušných súbojov.

Bardejovský rodák (nar. 30. marca 1939) mal talent od prírody. Bol rýchlym, ofenzívnym pravým obrancom, ktorý hrával v zadných radoch aj v strede, ba sa z času na čas objavil i na ľavej strane. Pritom v jeho mladíckom veku vládla v kráľovskom meste kráľovná športu a sám ju ošperkoval pozoruhodnými výkonmi. Ako 17-ročný skočil do diaľky 696 cm, v šprinte zabehol 100 m za 11,1 sekúnd, na 60 m ho zdobil čas 6,9, a to v ére škvary, keď tartan sme ani nepoznali. Boli to silné zbrane, ktorými potom umocňoval svoje umenie na našich trávnikoch.

Bol veľkým elegánom, kráľom vzdušných súbojov, rýchlikom v kopačkách. Bomba 13-krát reprezentoval ČSSR, naposledy sa predstavil v jesennej kvalifikácii ME 1972 s kapitánskou páskou proti Fínsku. Po Jánovi Popluhárovi sa stal druhým Slovákom, ktorý hral za výber Európy (Bomba nastúpil v drese Európy proti Škandinávii 20. mája 1964 v Kodani).  Hrával za Slavoj Bardejov,  Tatran Prešov, RH Brno a VSS Košice.  V I. lige odohral 282 zápasov a dal v nich 7 gólov.

Jozef Bomba sa pričinil o postup reprezentačného mužstva na neoficiálne ME 1960 vo Francúzsku, napokon tam však necestoval. Hoci pôvodne nefiguroval v kádri ani na „strieborné“ MS 1962 v Čile, vtedajší tréner Rudolf Vytlačil ho po postupe ČSSR zo základnej skupiny dodatočne povolal, sedel však len na lavičke. Pre zdravotné problémy musel skončiť s aktívnou činnosťou a začal sa venovať právu. V roku 1989 odišiel Jozef Bomba do invalidného dôchodku. Je držiteľom Ceny fair-play Ivana Chodáka a  najúspešnejší športovec Prešovského okresu v rokoch 1963 a 1964.

Jozef Bomba zomrel po dlhej ťažkej chorobe vo štvrtok 27. októbra v roku 2005 v Košiciach vo veku 66 rokov.