Jozef Adamec

Adamec1

Jozef Adamec (narodený 26. februára 1942 vo Vrbovom), prezývaný Hatrlo, je bývalý skvelý slovenský futbalista a tréner. Hral za Duklu Praha (1961-63), ŠK Slovan Bratislava (1964-65) a hlavne Spartak Trnava (1959-61, 1963-64, 1966-76). V závere svojej kariéry pôsobil v Slovane Viedeň (1977-80). Adamec je držiteľom striebornej medaily z MS 1962 v Čile. V česko-slovenskej 1. lige dal v 383 zápasoch 170 gólov, čo je tretí najlepší výkon v jej histórii. Bol sedemkrát majstrom Česko-Slovenska – päťkrát za Trnavu, dvakrát za Duklu. Za Trnavu hral v roku 1969 v semifinále Európskeho pohára majstrov.
Bol päťkrát kráľom ligových strelcov. Reprezentoval Česko-Slovensko 61-krát, dal 17 gólov. Traduje sa, že 23. júna 1968 dal v zápase Česko-Slovensko – Brazília 3:2 ako prvý futbalista na svete reprezentácii Brazílie v jednom zápase 3 góly, v skutočnosti je rekordérom Poliak Ernest Wilimowski, ktorý na majstrovstvách sveta 1938 strelil Brazílii až štyri góly. Zúčastnil sa aj MS v Mexiku v roku 1970. Posledný medzištátny zápas odohral v roku 1973 proti Škótsku, symbolicky sa rozlúčil s reprezentáciou v októbri 1974 v stretnutí so Švédskom.
Po skončení hráčskej kariéry sa stal asistentom trénera Spartaka Trnava. Vo svojej bohatej trénerskej kariére vystriedal veľa prvoligových hlavne slovenských klubov, ale aj české, do niektorých sa vrátil viackrát, ako napríklad do Interu, Banskej Bystrice a hlavne do Trnavy. V rokoch 1999 – 2002 trénoval aj reprezentáciu Slovenska.
V nedeľu 1. marca 2015 popoludní v sále Marianum udelili predstavitelia radnice Jozefovi Adamcovi čestné občianstvo mesta Trnava. Potom, čo pridal svoj podpis do pamätnej knihy ocenených osobností, potlesk v sále sa začal stupňovať. A neprestával a neprestával… Legendárny futbalista a tréner sa neubránil slzám dojatia. Jozefovi Adamcovi prišlo zagratulovať k oceneniu množstvo osobností verejného života. Pozvanie z trnavskej radnice prijal aj prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik, ktorý zmenil svoj program, aby sa mohol na akcii osobne zúčastniť. ,,Jozef Adamec znamená pre slovenský futbal širokospektrálne najviac. Vynikajúci hráč v drese Trnavy, skvelý reprezentant Slovenska v Dukle Praha, famózny reprezentant Československa, tréner národnej reprezentácie, niekoľkých ligových klubov, výborný človek i priateľ! Tým je povedané všetko,“ poznamenal Kováčik.
Čestný občan Trnavy Jozef Adamec povedal: ,,Toto ocenenie ma utvrdzuje v tom, že v Trnave som rozdával športovú radosť. Myslím si, že som veľa ľudí pobavil svojím kumštom a ľudia to milovali. Som rád, že som bol jedným z tých, ktorí futbalovým fanúšikom dopriali radosť.“