Josef Geryk

Geryk

Josef Geryk bol známy československý brankár. V najvyššej súťaži hral FC Baník Ostrava a Spartak Trnava. Rodák z Nového Jičína prišiel v roku 1966 z Ostravy do Trnavy. V lige odohral 149 zápasov. So Spartakom Trnava získal 5 majstrovských titulov (1968, 1969, 1971, 1972, 1973), čím sa zaradil medzi najväčšie osobnosti histórie futbalu v slovenskom Ríme. Československý pohár vyhral v rokoch 1967, 1971 a 1975. V bývalom Pohári európskych majstrov nastúpil v 10 zápasoch, v niekdajšom Pohári víťazov pohárov a v Pohári UEFA zakaždým v 2 stretnutiach. Za reprezentáciu do 23 rokov odohral 12 zápasov a za olympijskú reprezentáciu 4 stretnutia.
V bráne Spartaka stál aj v pamätnom semifinálovom dvojzápase PEM s Ajaxom Amsterdam v roku 1969. V Holandsku spartakovci prehrali 3:0 a mnohí tento nepriaznivý výsledok pripisovali Gerykovým roztraseným kolenám. Opak bol však pravdou a satisfakcie sa Pepovi Gerykovi od ľudí dostalo až takmer po 40 rokoch na základe záznamu z tohto zápasu, kde bol Josef Geryk hrdinom a zachránil Spartak od vyššej prehry.
V júni 2011 vstúpil do Siene slávy kráľa komikov Vlastu Buriana, do ktorej majú právo vstúpiť len zaslúžilí brankári. Takí, ktorí vynikali nielen svojim umením, ale aj vystupovaním. Bol dušou a manažérom stretnutí starých pánov Spartaka Trnava.
Josef Geryk zomrel v sobotu 27. júla 2013 vo veku 70 rokov počas exhibičného stretnutia medzi hviezdami československého futbalu a „starými pánmi“ z Červeníka (okr. Hlohovec) na trávniku miestneho ihriska. Pepovi zlyhalo srdce a nablízku nebolo lekára, ktorý by mu dokázal pomôcť.