Jaroslav Pollák

Jaroslav Pollák (nar. 11. júla 1947 v Medzeve) hral na poste stredopoliara a spolu s Andrejom Daňkom a Jozefom  Štafurom vytvorili v 70. rokoch minulého storočia jednu z najlepších stredových formácií v Česko-Slovensku. Jaroslav Pollák bol známy pod prezývkou ,,Bobby“, ktorú dostal podľa legendy anglického futbalu a Manchestru United Bobbyho Charltona.  Účastník MS 1970 v Mexiku sa v roku 1976 stal majstrom Európy, má aj bronz z ME v roku 1980, za čs. reprezentáciu odohral 49 zápasov a strelil jeden gól.

Jaroslav Pollák je odchovancom niekdajšieho elitného klubu VSS Košice, za ktorý nastúpil v bývalej federálnej lige v roku 1965 ako 18-ročný. Prvé futbalové kroky však spravil v Šaci odkiaľ ako desaťročný prešiel k „strojárom“. Rýchly, technický hráč vytvoril s dvojicou a Jozef Štafura  obávanú stredovú formáciu košického VSS. Za Košice hral od žiackeho veku nepretržite celých 20 rokov a odohral 322 majstrovských zápasov. V ročníku 1970/71 obsadil s VSS 2. miesto v čs. lige za majstrovským Spartakom Trnava. V roku 1971 ho vyhlásili za tretieho najlepšieho najlepšieho futbalistu ČSSR. V roku 1973 vyhralo košické mužstvo s Jaroslavom Pollákom vo svojom strede Slovenský pohár , ale v celoštátnom finále podľahlo Baníku Ostrava.

V lete 1977 narukoval do Dukly Banská Bystrica, po vojenčine prestúpil v roku 1979 do Sparty Praha, s ktorou o rok neskôr  získal Český a Česko-slovenský pohár. Začiatkom roku 1981 prestúpil Jaroslav Pollák do rakúskeho klubu Austrie Salzburg. Odohral zaň 65 stretnutí a strelil jeden gól. Na sklonku futbalovej kariéry sa vrátil opäť do Košíc. Ako hráč ZŤS Košice ukončil svoju kariéru vo veku 41 rokov. Počtom majstrovských zápasov, ktorých bolo dovedna 418, obsadil v česko-slovenskej historickej tabuľke tretie miesto.