Ján Popluhár

Popluhar

Slovensko je malý štát. Narodili sa tu však ľudia, ktorí ovplyvnili nielen osudy našej krajiny, ale svojím umom a cieľavedomosťou dobyli svet. Jedným z nich bol Ján Popluhár, najlepší slovenský futbalista 20. storočia, ktorý sa vypracoval na dokonalého obrancu a zásluhou toho ho spoznal celý vtedajší futbalový svet. Neraz sa objavil v najlepších svetových či európskych jedenástkach. Bol džentlmen, ktorý nikdy nedostal červenú kartu. Šport miloval, bral ho ako poslanie.
Popluhár začínal s futbalom v rodnom Čeklíse, dnešnom Bernolákove (okres Senec). Ako jedenásťročný chlapec začal hrávať za žiacke mužstvo ŠK Čeklís. V obci pri Bratislave mal futbal veľkú tradíciu, ŠK Čeklís bojoval krátko po skončení vojny v tzv. Slovenskej divízii, teda v druhej najvyššej súťaži. Niekedy vybehol mladý Popluhár aj na dva zápasy za sebou, hral za dorast a po chvíli oddychu aj za mužov.
V roku 1954 si na turnaji v Ivanke pri Dunaji všimli nadaného mladíka funkcionári bratislavského Slovana a onedlho začal hrávať ako ľavý obranca na Tehelnom poli. Belasý klub prirástol Popluhárovi k srdcu, hoci s ním nikdy nezískal titul. V rokoch 1960, 1962, 1964, 1967, 1968 a 1969 skončil Slovan druhý, zväčša za rivalmi z Prahy a Spartakom Trnava. K jeho najväčším úspechom patrí strieborná medaila z majstrovstiev sveta v Čile (1962) a bronz z európskeho šampionátu vo Francúzsku (1960). Hral aj na MS 1958 vo Švédsku. Ligu hral v belasom tričku (1957 – 1968) a za Zbrojovku Brno (do r. 1972) 306-krát a ako obranca dal 21 gólov. Za bývalú republiku zohral 62 oficiálnych a 12 neoficiálnych zápasov (1958 – 1977). Osemkrát nastúpil za juniorov, trikrát v B-mužstve. Veľakrát bol kapitánom mužstva. Keď mal 33 rokov, využil jeho umenie na takmer dva roky francúzsky Olympique Lyon a potom šesť rokov pôsobil ako hráč a neskôr ako tréner v rakúskom tíme Slovan Olympia Viedeň..
Obrovskej pocty sa Ján Popluhár dočkal 23. októbra 1963, keď traja strieborní futbalisti z Československa odohrali v Londýne prestížny zápas medzi Anglickom a Zvyškom sveta. Anglický futbalový zväz totiž oslavoval 100. výročie svojho založenia. Zápas sledovalo na štadióne vo Wembley 100 000 divákov, Popluhár bol jediným Slovákom na ihrisku a jeho tím podľahol domácim 1:2. Každý z Popluhárových spoluhráčov bol legenda, za Zvyšok sveta vtedy hrali napr. Maďar Puskás, Jašin zo Sovietskeho zväzu či Eusébio z Portugalska. V roku 1965 zvolili odborníci a čitatelia časopisu Stadión slovenského hráča s veľkým srdcom za futbalistu roka. Navyše, Popluhár sa dočkal ďalšej pocty, hral za výber Hviezd sveta pri rozlúčke legendárneho anglického futbalistu Stanleyho Matthewsa s aktívnou kariérou.
Ján Popluhár zomrel 6. marca 2011 v nedeľu predpoludním vo veku 75 rokov.