Ján Kocian a Jozef Štibrányi verili, že Slovensko zdolá Wales

OFSR – Trnava/Milan Valko
Foto: Milina Strihovská

Pred zápasom kvalifikácie ME 2020 Slovensko – Wales sa kvôli obmedzeným priestorom v trnavskom hoteli Phoenix konala taká malá neformálka fanzóna. Medzi fanklubákov tentoraz prišli Ján Kocián, bývalý tréner reprezentácie Slovenska v rokoch 2006 a 2008, účastník MS 1990, Futbalista roka 1990 naša stálica Jozef Štibrányi a Vladimír Ekhardt. Všetkých prítomných privítal predseda oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie Roman Táborský.

Moderátorom bol známy komentátor RTVS Ľuboš Hlavena, ktorý na úvod povedal: ,,Som medzi vami prvý raz až teraz, lebo kvôli pracovným povinnostiam pred zápasmi som sa nemohol zúčastniť vašich akcií. Páči sa mi, že som sa ocitol medzi ľuďmi, ktorí milujú futbal, našu reprezentáciu, vždy sa tešia z jej úspechov a na veľké stretnutia. Dnes máme zápas, o ktorom sa hovorí, že ide v ňom o všetko, ale takých sme mali počas tejto kvalifikácie ME 2020 už viac. A keď ho nezvládneme, tak ďalší nás bude čakať v Chorvátsku, alebo doma s Azerbajdžanom.“

Ďalej povedal, že dnes nás čaká zápas so súperom, ktorého veľmi dobre poznáme a práve Ján Kocian bol na lavičke pri našej domácej prehre v kvalifikácii ME 2008 2:5 v Trnave. ,,Začali sme dobre, viedli sme gólom Mintála a nič nenasvedčovalo tomu, že by nás neskôr mala postihnúť poriadna pohroma. V tom zápase sme však doplatili na nekompaktnú defenzívu a naše diery v obrane využil Bellamy, autor troch gólov. Dokázali sme ešte znížiť znova Mintálom na 2:3, ale Wales nám potom strelil ďalšie dva góly. Z prehry som bol sklamaný a keďže som ju musel ísť vysvetľovať pred televízne kamery, tak som nepodal ruku trénerovi Walesu Johnovi Toshackovi, čo sa mi ešte nikdy potom nestalo,“ hovorí Ján Kocian.“ Ľuboš Hlavena vzápätí dodal, že Ján Kozák st. zasa nepodal ruku Royovi Hodgsonovi na ME 2016 po remíze Slovenska s Anglickom 0:0.

V tomto roku v marci Slovensko po jednom z najslabších výkonov v Cardiffe prehralo s Walesom 0:1. Dnes musíme hrať oveľa lepšie, aby sme vyhrali. ,,Presne tak, v minulosti sme na svetové a európske šampionáty nekvalifikovali preto, lebo sme nevyhrávali vonku. V Cardiffe sme nehrali dobre ani dopredu, súper chybu Pekaríka potrestal jediným gólom. Verím však, že dnes Walesu odplatíme túto prehru a výrazne sa priblížime k postupu na ME 2020,“ zdôraznil Ján Kocian.

Ľuboš Hlavena si spomína, že keď Slovensko na ME 2016 išlo hrať proti Walesu, tak sa Jozefa Štibrányiho spýtal, ako dopadne tento zápas a on povedal veľmi peknú vetu: ,,My nielenže Wales zdoláme, ale my to EURO aj vyhráme.“! Tak ako dopadne pán Štibrányi dnešný zápas? ,,V prvom rade by som chcel poďakovať všetkým našim fanúšikom, ktorí boli v Budapešti. Vo veľmi ťažkom prostredí obstálo celé mužstvo s našimi úžasnými priaznivcami. Proti Walesu čakám naše víťazstvo, hoci troška mám obavy zo zloženia našej obrannej štvorice. Dúfam, že jej hviezdny Bale z Realu Madrid nenarobí nejakú neplechu. Myslím si, že je to jediný súperov hráč, ktorý nám môže spôsobiť väčšie problémy. Ostrovania, vrátane Anglicka sú oveľa silnejší doma ako vonku a to by sme mali využiť, verím, že Mak by mohol streliť nejaký gól,“ vraví Jozef Štibrányi.

,,Ako teda zastavíme Garetha Balea, kto ho bude mať na starosti, dokopať ho, znechutiť mu futbal, alebo ho štípať, tak ste to totiž pred desiatkami rokov robili, spýtal sa ešte Ľ. Hlavena skúseného Jozefa Štibrányiho“? ,,Dnes by sme potrebovali v obrane Martina Škrtela. Náš stopér by mu určite tvrdšími zákrokmi ukázal, kto je tu doma, takže troška mám obavy z toho, aby Hancko či Gyömbér nenaleteli na nejaké filmovačky zo strany najväčšej hviezdy Walesu. A ten by nás mohol potrestať gólom z nejakej štandardky. Naše mužstvo je však lepšie, hlavne stred poľa a verím aj mladému Boženíkovi, z ktorého môže vyrásť výborný strelec,“ dodal ešte Jozef Štibrányi.

Mimochodom, na konci fanzóny Viktor Kríž odovzdal Jožkovi Štibrányimu vstupenku do VIP priestorov. Pekné gesto od jedného z najstarších členov oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie.