Ikona Ikona Ikona
Ján Čapkovič

Ján Čapkovič

 

capkovic jan

 
Ján Čapkovič so svojim bratom Jozefom vytvorili najúspešnejšiu bratskú dvojicu v histórii česko-slovenského futbalu. Do Slovana Bratislava prišli z Červenej hviezdy Bratislava. V belasom drese vybojovali najväčší klubový úspech, keď 21. mája 1969 v Bazileji porazili vo finále Pohára víťazov pohárov FC Barcelona 3:2, pričom tretí gól strelil práve Ján Čapkovič. V Slovane získal tri majstrovské tituly a tri pohárové trofeje. Strelil rovnú stovku gólov, po Jánovi Arpášovi (146), Jurajovi Halenárovi (125) a Jozefovi Luknárovi (119) je štvrtým najlepším strelcom v histórii Slovana Bratislava. Vo svojej dobe patril k najrýchlejším futbalistom, stovku behal za 11 sekúnd.
 
V bazilejskom finále 21. mája 1969 tím vedený Michalom Vičanom zdolal FC Barcelona 3:2. V slávnom ročníku strelili slovanisti 15 gólov a tretinu z nich rýchlonohý útočník Ján Čapkovič. Najmä jeho tri góly v záverečných troch stretnutiach majú cenu zlata. V semifinále vyradil Dunfermline a vo finále spečatil triumf belasých tretím gólom. Dali ste v kariére veľa gólov. Boli tieto najdôležitejšie? ,,Gól vo finále PVP by si asi prívlastok najdôležitejší zaslúžil. Išlo o veľa. Ale nebol najkrajší. V semifinále na pôde Dunfermline som prehodil brankára takmer z polovice ihriska.“ Ján si detailne spomína na svoj finálový gól proti FC Barcelona…,,Mám ho stále pred očami. Lopta skončila v aute, Karol Jokl ju hneď vhodil do hry, obišiel som jedného hráča a pravačkou som loptu strelil do opačného rohu bránky.“
 
V reprezentácii Česko-Slovenska debutoval 25. septembra 1968 v Kodani v kvalifikačnom zápase o postup na MS 1970 proti Dánsku (3:0). Zúčastnil sa aj finálového turnaja MS 1970 v Mexiku, kde nastúpil v záverečnom zápase česko-slovenskej reprezentácie s Anglickom (0:1). V reprezentácii končil v roku 1974 s bilanciou 20 zápasov a 6 gólov. Po skončení kariéry bol dlhoročným tajomníkom futbalového klubu ŠKP Bratislava. Aj Janka veľmi mrzí, že spolu s bratom Jozefom si nezahral v reprezentácii a že futbalový talent nemohol zúročiť aj v zahraničí. „Mal som ísť do Eisenstadtu. Telovýchovní funkcionári Tománek a Himl mi však poslali odmietavý list s dovetkom, že určite sa uplatním v Československej socialistickej republike,“ trochu trpko poznamenal Ján.