Ferdinand Daučík

Ferdinand Daučík (nar. 30.mája 1910) preslávil ŠK Bratislava, slovenský a československý futbal ako hráč i tréner. Má zásluhu na tom, že do Bratislavy prišiel Ladislav Kubala, s ktorým ho neskôr spájalo i rodinné puto. Ako tréner získal s Barcelonou dva razy za sebou titul i pohár, čo klub z Nou Campu zopakoval až po polstoročí.

Ako hráč a neskôr kapitán Slavie Praha  sa stal iba tretím Slovákom, ktorý sa dostal do česko-slovenskej reprezentácie, ktorú reprezentoval na dvoch majstrovstvách sveta. V roku 1934 ešte do hry nezasiahol, no na francúzskom šampionáte v roku 1938 bol už plnohodnotnou súčasťou národného tímu. Po skončení hráčskej kariéry sa vydal na dráhu trénera. Začínal pri mládežníckych tímoch Slavie Praha, no počas 2. svetovej vojny sa vrátil do Bratislavy, kde sa stal trénerom miestneho ŠK. S belasými vyhral dvakrát titul majstra Slovenska. Na začiatku päťdesiatych rokov po príchode do Španielska odštartoval novú etapu vo svojej kariére.  Tandem Kubala-Daučík viedol CF Barcelona v jednom z jeho najúspešnejšom období. Slovák si na lavičke Barcelony počas necelých štyroch rokov zaknihoval dve ligové víťazstvá, tri výhry v Španielskom pohári, dva superpoháre a jeden Latinský pohár. V roku 1954 si sadol na lavičku Athleticu Bilbao, s ktorým vyhral v roku 1956 ligu a v rokoch 1955 a 1956 Španielsky pohár. V kariére neskôr pokračoval v FC Porto, no do Španielska sa ešte párkrát vrátil a v roku 1966 dokázal s Realom Zaragoza vyhrať svoju poslednú významnú trofej, Španielsky pohár.

O Daučíkových kvalitách hovorí aj skutočnosť, že sa v roku 1948 dostal na post reprezentačného trénera. Aj v prípade Daučíka platí tvrdenie, že predbehol svoju dobu. V ŠK Bratislava úspešne zaviedol nový WM systém, pričom požadoval aby bol tento systém zavedený do všetkých vekových kategórií klubu. Klub mal zaviesť jednotnú filozofiu, podľa ktorej sa hráči a skladba mužstva mali prispôsobiť hernej schéme. Spolu so spomenutou filozofiou zaviedol Daučík aj nový systém bránenia, tzv. vysoký pressing.

V roku 1948 sa k moci dostali komunisti a negatívnym javom s tým spojenými sa nevyhol ani Daučík. Po obvinení z napomáhania emigrantom a špiónom si musel odsedieť dva roky v leopoldovskej a novozámockej väznici. Neskôr bol umiestnený v pracovnom tábore v Novákoch. Po tom, čo sa dostal na slobodu, sa rozhodol spolu s rodinou emigrovať do zahraničia. Cez Rakúsko a Taliansko sa dostal až do Španielska. V tej dobe trénoval tím Hungaria, ktorý bol zložený z futbalistov, ktorí sa taktiež rozhodli emigrovať.