Emil Pažický

Emil Pažický (nar. 14. októbra 1927 v Považskom Chmlci)  je dvojnásobnou slovenskou legendou! Za slávne chvíle na verejnosti, pred státisícmi divákmi na futbalových štadiónoch troch kontinentov, kde nastrieľal stovky gólov. V drese Česko-Slovenska, Slovana Bratislava, Žiliny aj Trenčína.

Sokol NV Bratislava vybojoval prvý povojnový titul s bombastickým útokom Laskov, Pažický, Tegelhoff, Preis, Šimanský, ktorý dal 84 gólov, z nich Pažický 19. Potom prišli ďalšie dva tituly za sebou a ďalší, štvrtý, roku 1955 po prestávke. Pri všetkých bol Pažický a jeho góly. V lige hral 251-krát a nastrieľal 123 gólov v belasom, v ATK a v Žiline. V roku 1955 bol kráľom ligových strelcov. Reprezentoval 18- krát a dal 7 gólov. Hral aj na MS 1954. Jeden z najpopulárnejších hráčov ŠK a NV vôbec. Stavali ho na roveň s Bicanom, Preisom, Přádom, Borovičkom, Crhom, ale aj s Tegelhoffom, Dolinským a ďalšími. A on ku všetkému pridával aj rôzne životné i futbalové pikantérie. Ťažko ho bolo oddeliť od lopty, lebo mal robustnú postavu a vletel do akcií ako tank. Strieľal zo všetkých pozícií, rozhodoval stratené zápasy. V belasom drese dal 77 gólov a bolo treba čakať až na Jána Čapkoviča, kým ho niekto prekoná. Emil Pažický zomrel 21. novembra v roku 2003 vo veku 76 rokov.