Ikona Ikona Ikona
Anton Ondruš

Anton Ondruš

Anton Ondruš, ktorý žije vo francúzskom Thonon-les-Bains, bol kapitánom slávneho československého tímu, ktorý v roku 1976 vybojoval titul majstrov Európy. Po finálovom triumfe prvý zdvihol nad hlavu cennú trofej.

,,Mrzí ma len to, že nás po roku 1976 nepustili do zahraničia. Chcel som si vyskúšať, kde sú moje futbalové hranice. Mal som ponuky z Bayernu Mníchov, Stuttgartu a Mönchengladbachu. Nemci boli v tom čase majstri sveta. Rád by som si overil, či by som na to mal. To sa však týkalo aj ďalších hráčov, ktorí mali tiež dobré ponuky. Keď nás potom pustili ako tridsiatnikov, už sme mali zenit za sebou,“ vraví odchovanec ŠK Slovan Bratislava.

Solčiansky rodák vyrastal  v Bratislave medzi Pasienkami a Tehelným polom. Ako deväťročný sa prihlásil k belasým farbám a postupne sa vypracoval na hráčskeho lídra v klube i v reprezentácii. Do ligy ho uviedol tréner Michal Vičan v čase, keď ešte nebol celkom usadený na jednom poste v zostave. Pre svoju vysokú postavu sa objavil na hrote útoku, časť zápasov odohral ako stredopoliar, ale jeho miesto bolo v strede obrany, kam ho definitívne stiahol tréner Jozef Vengloš.

Anton Ondruš v druhej polovici sedemdesiatych rokov minulého storočia bol jeden z najlepších futbalových stopérov na svete. Narodil sa 27. marca 1950 v Solčanoch neďaleko Topoľčian, futbalovo vyrastal v Slovane Bratislava, kde pôsobil od roku 1970 do roku 1980. Vojenčil v Dukle Banská Bystrica (1978). Ako kapitán priviedol čs. tím k titulu majstrov Európy 1976 a k bronzu na ME 1980.V čs. reprezentačnom drese odohral 58 zápasov, dal deväť gólov. So Slovanom získal dva tituly (1974, 1975). V lige nastúpil v 210 zápasoch, strelil 38 gólov. Na sklonku kariéry si zahral  v belgickom FC Bruggy, francúzskom CS Thonon a švajčiarskom FC Biel. V prestížnej ankete Zlatá lopta obsadil roku v  1976 šieste miesto. Rovnaké umiestenie mu patrí aj v ankete o najlepšieho slovenského futbalistu storočia.

Po skončení kariéry pracoval ako funkcionár, bol manažérom a prezidentom Slovana Bratislava a členom podporného tímu trénera slovenskej reprezentácie.