Ikona Ikona Ikona
Alexander Vencel

Alexander Vencel

Alexander Vencel  st. (nar.  8. februára 1944 Nagyilva, Maďarsko, dnes Ilva Mare, Rumunsko)  je bývalý slovenský futbalový brankár,  československý reprezentant a držiteľ zlatej medaily z ME 1976 v Belehrade.

Už ako 14-ročný chytal za Dimitrovku a čoskoro za Slovan. V lige odslúžil 15 ročníkov, chytal 321-krát a získal tri tituly federálneho majstra i dva Čs. poháre. V rokoch 1965 – 1977 25-krát reprezentoval a 38-krát bol pripraveným náhradníkom I. Viktora. Začínali prakticky spolu a obaja mali smolu, že chytať mohol iba jeden. Pri bilancovaní sa stal Viktor druhým najlepším za Pláničkom, Vencel štvrtým, kúsok za Schrojfom. Potom zaujal definitívne miesto v roku 1966 a stal sa so Slovanom aj víťazom PVP v roku 1969. S Viktorom odchytali kvalifikáciu na MS 1970 v Mexiku a obaja si tam aj zachytali. Šaňo bojoval aj o postup na MS 1966 do Anglicka, aj o účasť na ME v Belehrade, kde sa zúčastnil. Ba aj o Argentínu 1978 sa ešte pokúšal. V období Viktora a Vencela hrali reprezentanti 92 zápasov, ale oni len 12-krát uvoľnili miesto iným.

V polovici 90. rokov minulého storočia začal fungovať ako erudovaný a vyhľadávaný tréner brankárov. V tejto pozícii pôsobil dlhé roky súčasne na dvoch – troch frontoch. Bol trénerom brankárov v ŠK Slovan Bratislava, a zároveň sa staral aj o brankárov slovenskej futbalovej reprezentácie. Dlhé roky pôsobil pri A-mužstve SR, resp., pri mužstve SR do 21 rokov. Tesne pred zavŕšením sedemdesiatky ešte pomáhal pri trénovaní svojich nástupcov medzi troma žrďami v juniorských a dorasteneckých výberoch Slovenska a pri doraste Slovana.