Adolf Scherer

Adolf Scherer (nar. 5.5. 1938 v Priekope, dnes súčasť Martina)  bol jedným z najuznávanejších kanonierov, dokázal páliť priamo priehlavkom, halfvolejom, jeho strely mali rýchlosť, v optimálnej forme bol takmer neudržateľný. V sezóne 1961/62 získal Pohár Práce pre najlepšieho ligového strelca s 24 gólmi a na dlhých 26 rokov bol držiteľom československého rekordu.

Uznanie si zaslúži za to, že bol tretí najlepší slovenský kanonier v histórii československej futbalovej ligy po Jozefovi Adamcovi (170) a Ladislavovi Pavlovičovi (164). S ČH Bratislava získal v roku 1959 majstrovský titul. Presadil sa aj vo francúzskej lige, v drese Olympique Nimes bol v sezóne 1969/1970 piatym najlepším strelcom ligy s 19 gólmi. Po Schererovej emigrácii do Francúzska v roku 1973 sa snažil komunistický režim vymazať jeho meno z histórie futbalu. Stratil sa z historických záznamov, z fotografií, vrátil sa tam až po zmene režimu v roku 1989, keď ho dodatočne zaradili do Klubu ligových kanonierov.

V najcennejšom drese debutoval 20.9.1958 v Bratislave v zápase ČSR – Švajčiarsko (2:1), postupne sa vypracoval na najlepšieho strelca reprezentácie od čias Oldřicha Nejedlého. Bol členom  slávneho čilského útoku (Pospíchal, Scherer, Kadraba, Kvašňák, Jelínek), kde sa mu na finálovom turnaji MS strelecky mimoriadne darilo. Strelil gól proti Maďarsku (1:0) a dvomi gólmi proti Juhoslávii v semifinále (3:1) prispel k postupu ČSSR do finále, kde 17.6.1962 v Santiago de Chile nastúpil proti Brazílii (1:3).

Adolf Scherer, legendárny slovenský futbalista, vo Francúzsku žije už takmer 48  rokov, býva v  Saint Giles neďaleko Nimes. Stále populárny ,,Dolfi“ je  posledným žijúcim Slovákom, ktorý nastúpil vo finále majstrovstiev sveta vo futbale. V roku 2009 mu bola udelená Cena mesta Vrútky, ktorú si symbolicky prevzal z rúk primátora mesta.  Je takisto členom Siene slávy slovenského futbalu, do ktorej bol uvedený vlani v marci.  Za reprezentáciu Československa odohral 36 zápasov a strelil 22 gólov.