Nové mená v Calzonovej nominácii – Vavro, Mak a Polievka

Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Francesco Calzona nominoval 25 hráčov na dva zápasy kvalifikácie o postup na ME 2024. Jeho zverenci nastúpia vo štvrtok 23. marca o 20.45 v Trnave proti Luxembursku. O tri dni neskôr 26. marca o 20.45 v Bra­tislave budú hostiť Bosnu a Hercegovinu.

OFSFR – Bratislava/mv

Foto:  mv

Do nominácie slovenskej futbalovej reprezentácie sa premiérovo dostal útočník Banskej Bystrice Róbert Polievka. Tréner Francesco Calzona ho zaradil do kádra pred úvodnými zápasmi kvalifikácie EURO 2024 proti Luxembursku a Bosne a Hercegovine. Po dlhšom čase sa do národného tímu vracajú krídelník FC Sydney Róbert Mak a obranca Denis Vavro z FC Kodaň, ktorí budú reprezentovať prvýkrát pod vedením Calzonu.

,,Polievka má veľmi dobré vlastnosti a momentálne nemáme nikoho podobného. V predchádzajúcich zápasoch ukázal, že na to má,“ povedal reprezentačný tréner na pondelňajšej tlačovej konferencii na adresu kanoniera Banskej Bystrice. Z domácej Fortuna ligy sa okrem Polievku dostali do nominácie aj stredopoliar Juraj Kucka a obranca Vernon de Marco z majstrovského Slovana Bratislava. Medzi náhradníkmi sa naopak ocitol ich spoluhráč a kapitán „belasých“ Vladimír Weiss ml. ,,Dôvod je čisto taktický, máme troch nových hráčov. Osem je ofenzívnych a niektorí z nich vedia ponúknuť aj alternatívne riešenia,“ vysvetlil svoje rozhodnutie Calzona.

V kádri sú aj tradičné opory Stanislav Lobotka a kapitán Milan Škriniar, ktorý vynechal uplynulé zápasy Interu Miláno pre zranenie chrbta. ,,Mám obavy, už dlhšiu dobu sa necíti dobre. Za každú cenu však chce byť s tímom. Neviem povedať, či je jeho štart ohrozený, máme ešte pár dní. Ja osobne chcem, aby hral,“ dodal kouč k situácii so Škriniarom.

Zložitá situácia je aj u ďalších hráčov – tí, ktorí Calzonovi typologicky vyhovujú, nenastupujú vo svojich kluboch pravidelne. ,,Máme ešte problémy, nominovali sme Šatku, ktorý síce odohral v predchádzajúcom zápase 60 minút, ale predtým nehral štyri mesiace. Tri mesiace nehral poriadne ani Gyömbér, aj preto sme nominovali piatich stredných obrancov,“ priznal Calzona. Zložitá situácia bola aj s hráčmi na krídle, spomedzi krajných útočníkov dostal prvýkrát od novembra 2021 šancu Mak. ,,Vždy som hovoril, že národný tím je otvorený pre všetkých. Bolo dôležité sa rozhodnúť teraz a čo sa týka krídelníkov, nemáme veľký výber. Ostatní hrajú málo, alebo sú zranení,“ dodal Calzona.

Bez zápasovej praxe sú i dvaja z troch brankárov, pred Henrichom Ravasom však dostane zrejme opäť prednosť skúsený Martin Dúbravka. ,,Ravas je brankár, ktorý momentálne nastupuje pravidelne a chytá veľmi dobre. Je alternatíva pre stálych brankárov, ktorí momentálne nehrajú pravidelne. Už som sa ním zoznámil, je to špičkový brankár, ale momentálne má u mňa väčšie šance Dúbravka,“ uviedol kormidelník ohľadom brankárov. K zmenám došlo aj v realizačnom tíme, k tímu sa pridali noví lekári Zsolt Fegyveres a Jozef Almási. Post trénera brankárov bude už natrvalo zastávať Ján Novota.

Pre Calzonu to bude prvá kvalifikačná previerka na slovenskej lavičke. Jeho zverenci nastúpia vo štvrtok 23. marca o 20.45 h v Trnave s Luxemburskom, o tri dni neskôr 26. marca o 20.45 h privítajú v Bra­tislave Bosnu a Hercegovinu. Reprezentačné sústredenie sa začne v nedeľu 19. marca zrazom v Senci, piatkový (24.3.) tréning v tamojšom NTC bude otvorený pre verejnosť.

Nominácia SR na zápasy kvalifikácie ME 2024 proti Luxembursku (23. marca) a Bosne a Hercegovine (26. marca):
Brankári: Martin Dúbravka (Newcastle United), Marek Rodák (Fulham), Henrich Ravas (Widzew Lodž)

Obrancovia: Peter Pekarík (Hertha BSC), Michal Tomič (FK Mladá Boleslav), Denis Vavro (FC Kodaň), Ľubomír Šatka (Lech Poznaň), Milan Škriniar (Inter Miláno), Norbert Gyömbér (US Salernitana), Dávid Hancko (Feyenoord Rotterdam), Adam Obert (Cagliari Calcio), Vernon De Marco (Slovan Bratislava)

Stredopoliari: Patrik Hrošovský (KRC Genk), Stanislav Lobotka (SSC Neapol), Juraj Kucka (Slovan Bratislava), László Bénes (Hamburger SV), Ondrej Duda (Verona), Matúš Bero (Vitesse Arnheim), Róbert Mak (Sydney)

Útočníci: Tomáš Suslov (FC Groningen), Lukáš Haraslín (Sparta Praha), Róbert Boženík (Boavista), Adam Zreľák (Warta Poznaň), Róbert Polievka (Banská Bystrica), Erik Jirka (Plzeň)

Realizačný tím:
Hlavný tréner: