Ikona Ikona Ikona

Neobyčajný príbeh Jana Kollera, o rok bude film aj o Martinovi Škrtelovi

Autor: admin

Na včerajšej tlačovej konferencii pred premiérou dokumentárneho filmu o veľmi úspešnom hráčovi a najlepšom strelcovi v novodobej histórii českého futbalu Janovi Kollerovi ,,Príbeh obyčajného chlapca“ sme sa dozvedeli, že približne o rok príde do kín dokumentárny film aj o bývalom dlhoročnom kapitánovi slovenskej reprezentácie Martinovi Škrtelovi. Na akcii sa zúčastnili aj dvaja naši členovia, mediálny manažér Milan Valko a známy novinár Ladislav Harsányi.

 

OFSR – Bratislava/mv

Foto: Milina Strihovská

 

Film o legendárnom českom kanonierovi prišiel na Slovensko osobne predstaviť aj Jan Koller, asistoval mu pri tom jeho futbalový priateľ, Martin Škrtel. Jan Koller, rodák z Prahy prezývaný Dino napriek svojej výške 202 centimetrov mal ťažké začiatky, ale postupne sa z neho stal útočník európskej triedy. Od ranného detstva futbal hrával v dedinke Smetanova Lhota. ,,Ani vo sne ma nenapadlo, že sa o mne nakrúti film. Asi ako by mi nenapadlo, že budem mať takú skvelú kariéru profesionálneho futbalistu,“ hovorí Koller, ktorý hrával za Spartu, Lokeren, Anderlecht, Dortmund, Monaco, 1. FC Norimberg, Samaru a Cannes.

 

Koller nechal režiséra Petra Větrovského nahliadnuť hlboko do svojho súkromia. Bývalý český futbalový útočník a reprezentant tak filmárskemu štábu umožnil porozprávať príbeh, ktorý obdivujú státisíce futbalových fanúšikov na celom svete. ,,Zvykol som si svoje súkromie strážiť, kamery som si veľmi do života nepúšťal, musel som si zvyknúť na to, že celý štáb nakrúca u mňa doma, chvíľu to trvalo,“ priznal na tlačovej konferencii pred premiérou filmu Koller.

 

Režisér oboch filmov Čech Petr Větrovský už pred dvomi rokmi uviedol do kín aj športový film o MMA zápasníkovi Attilovi Véghovi. Tridsaťsedemročný Škrtel ukončil profesionálnu kariéru po uplynulom ročníku. V nedeľu splnil sľub a takmer po dvadsiatich rokoch si obliekol dres rodnej obce Ráztočno, v ktorom aj skóroval.

,,Budem mať peknú pamiatku na moju kariéru a takto raz budem môcť ukázať mojim deťom a mojim vnúčatám, čo dedo dokázal vo futbale. Pozerám sa na to aj ako na príbeh chalana z dediny, ktorý keď podriadi svojmu cieľu všetko, tak potom sa mu ten cieľ môže splniť,“ povedal na tlačovej konferencii bývalý stopér AS Trenčín, Zenitu Petrohrad, FC Liverpool či Basaksehiru Istanbul.

Větrovský priznal, že tvorcovia boli v šoku z toho, čo za rok v slovenskom futbale po Škrtelovom boku zažili. Či už išlo o násilnosti na derby so Slovanom alebo o urážky, ktoré si Škrtel vypočul v Bratislave na adresu seba a svojej rodiny.

,,Dva roky dozadu som mal v hlave, že by som natočil film o Martinovi, ešte skôr ako o Honzovi. Hralo sa derby Trnava – Bratislava, dovtedy si to mal rozmyslieť. Vzal som kamery, napokon sme ešte museli dávať slovenskej polícii naše zábery. Martin to podľa mňa najprv nebral vážne, čo chápem, lebo pre športovca je najťažšie natáčať počas kariéry.

Honzovi sme narušili civilný, Martinovi pracovný život. Potom to už fungovalo, pôjdeme natáčať do Liverpoolu a do Turecka, do konca roka by sme chceli mať všetky zahraničné destinácie, potom budeme strihať,“ povedal český režisér.