Ikona Ikona Ikona

Najväčší zážitok mala z oslavy otcovej osemdesiatky

Autor: admin

V oficiálnom fanklube slovenskej futbalovej reprezentácie majú slušné zastúpenie aj ženy. Jednou z nich je skutočná kapacita, MUDr. Ľubica Murínová, PhD., vedúca oddelenia environmentálnej medicíny na Fakulte verejného zdravotníctva SZU v Bratislave. Trpezlivosť, vytrvalosť, chuť ísť ďalej, aj keď sa nedarí… To charakterizuje túto dámu, ktorá zasvätila svoj profesionálny život vede a dosiahla výsledky, ktoré poznajú aj v zahraničí. V tomto roku je nominovaná aj na ocenenie Slovenka roka 2020 v kategórii veda a výskum.

OFSFR – Bratislava/ Milan Valko sa porozprával s Ľubicou Murínovou

Predstavte sa nám, povedzte nám niečo o sebe a hlavne či ste sa v minulosti venovali aj nejakému športu?
Vyštudovala som všeobecné lekárstvo na LF UK a následne som tam dokončila aj postgraduálne štúdium na Ústave hygieny. Začala som pracovať na Ústave preventívnej a klinickej medicíny a od roku 2003 pracujem na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave, kde sa okrem vedy venujem aj pedagogickej činnosti na Fakulte verejného zdravotníctva a Lekárskej fakulte. Náš výskum je zameraný na vplyv znečistenia životného prostredia chemickými látkami na zdravie ľudí. V súčasnosti je náš pracovný tím zapojený do 2-och medzinárodných projektov – celoeurópskeho projektu HBM4EU (Európska iniciatíva ľudského biomonitoringu) v rámci programu EÚ Horizont 2020 a americko-slovenského projektu financovaného z NIH v USA. Športu som sa s prestávkami rekreačne venovala od detstva – najprv to bolo krasokorčuľovanie a gymnastika ešte v predškolskom veku, neskôr to bolo fitnes. Počas vysokej školy ma zaujali bojové športy a hlavne Kung-Fu, neskôr to boli brušné tance a aktuálne ma okrem posilňovania nadchol Nordic walking, predovšetkým kvôli jeho výborným zdravotným účinkom na pohybový systém. Chôdza po kopcoch na Orave, kde máme drevenicu, mi pomáha psychicky sa odreagovať a výborne sa pri nej premýšľa – už som počas trekov vyriešila pár problémov, ktoré mi prišli
predtým neriešiteľné…

Odkedy ste členkou fanklubu a koľko zápasov slovenskej reprezentácie ste videla na vlastné oči?
S futbalom som vyrastala, keďže môj otec Vladimír Randa bol rozhodca a tak sme s maminou trávili veľa času na tribúnach. Ocinovi som fandila a ťažko som niesla, keď sa jeho rozhodnutia divákom nepáčili. Priznám sa, už si ani nepamätám, koľko zápasov som videla, ale asi môžem s malým zveličením povedať, že som členkou fanklubu už od svojho narodenia.

Aký máte najväčší zážitok v súvislosti s fanklubom?
Dlhoročným nadšeným členom fanklubu je môj otec, ktorý stál vždy na strane slovenského futbalu v čase jeho úspechov aj neúspechov. Mám emotívny zážitok spojený s fanklubom, ktorý sa týka oslavy otcovho životného jubilea 80 rokov. Úprimne ma dojalo a zároveň potešilo, koľko priateľov a členov fanklubu si spomenulo a blahoželalo spoločne – je to príjemné byť v okruhu priateľov a známych.

Na jeseň slovenskú reprezentáciu čaká veľká porcia dôležitých zápasov, na ktoré sa pôjdete pozrieť?
Plánujem sa ísť pozrieť s ocinom a manželom aspoň na niektoré zo štyroch zápasov, ktoré budú hrané na Slovensku, ale uvidíme, ako sa u nás vyvinie epidemiologická situácia ohľadom COVID-19.

Čo pre vás znamená, že ste v nominácii prestížnej ankete Slovenka roka 2020 v kategórii veda a výskum?
Veľmi si vážim, že som nominovaná. Znamená to, že niekto si prácu moju a mojich kolegýň a kolegov všimol a považuje ju za dôležitú a prínosnú. A veľmi ma teší podpora mojej rodiny, priateľov a známych.

Aké sú vaše ďalšie plány?
Veľa sa aktuálne hovorí o znečistení Zemplína polychlórovanými bifenylmi (PCB). Náš pracovný tím sa tejto téme venuje viac ako 20 rokov. Opakovane upozorňujeme zodpovedné autority na vysokú expozíciu ľudí PCB v tejto oblasti. Chceme docieliť, aby naše výsledky napomohli zodpovednému riešeniu tohto problému. V blízkej budúcnosti chcem tiež prispieť k zavedeniu ľudského biomonitoringu – teda meraniu koncentrácií znečisťujúcich látok z prostredia v tele obyvateľov – na celoslovenskej úrovni. V tejto oblasti zaostávame aj v porovnaní s našimi susedmi z V4. Údaje o záťaži obyvateľov Slovenska toxickými látkami sú dôležité pre poznanie aktuálneho stavu, vývojových trendov a pochopeniu súvislostí čo je kľúčové, pretože zníženie záťaže obyvateľstva chemickými látkami znamená zníženie rizika výskytu mnohých nepriaznivých zdravotných následkov z tejto expozície v celej populácii a samozrejme identifikácii zaťažených oblastí na Slovensku.

A touto cestou prosíme našich členov, aby podporili členku fanklubu v ankete Slovenka roka 2020 a dali jej hlas. Hlasuje sa do 12 hodiny 28. augusta formou SMS v tvare SR 11 na číslo 7504, alebo na www.slovenkaroka@hlasovanie.

Foto: archív (ľm)