Na večnosť odišiel džentlmen Titus Buberník

Slovenský futbal postihla veľmi smutná správa. V noci zo soboty na nedeľu zomrel vo veku 88 rokov strieborný medailista z MS 1962 v Čile a člen oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie – legendárny Titus Buberník (na snímke vpravo). Okrem toho získal na prvých ME 1960 s Československom bronz a zúčastnil sa aj na MS 1958 vo Švédsku. V ročníku 1958/59 sa stal majstrom ČSR s ČH Bratislava. Okrem toho hrával ešte za VSS Košice, LASK Linz a bol známy ako džentlmen na ihrisku.

OFSR – Bratislava/Milan Valko

Foto: fanklub

Na šampionáte vo Francúzsku 1960 ho vtedy zaradili aj do Tímu hviezd. Ako prvý Slovák získal tiež body v ankete Zlatá lopta France Footballu, v roku 1959 ho v nej novinárska porota zaradila na 17. miesto.

Buberník hlavne v začiatkoch fanklubu sa často zúčastňoval na jeho akciách. Tretie výročie vzniku fanklubu bolo v nedeľu 13. októbra 2013 spojené s oslavou životného jubilea tohto elegantného hráča. Na počesť jeho 80. narodenín sa v Dome športu s pozvanými hosťami uskutočnil slávnostný obed.

Bol prítomný na krste CD-našej novej hymny, absolvoval viacero fanzón. Veľmi rád spomína na spomienkové stretnutie 50 a 55 rokov od zisku strieborných medailí Čile v Bernolákove, návštevu spoluhráča Jirku Tichého v Podivíne pri príležitosti jeho 80. narodenín, krst jeho knihy ,,Elegán v kopačkách“, ktorý sa uskutočnil v roku 2014 v reštaurácii Slamená búda. Akt žrebovania Euro 2016, oslava jeho 85. narodenín najprv v hoteli Albrecht v Bratislave a potom vo fanzóne v Trnave pred zápasom Ligy národov Slovensko – Česko. Titusa Buberníka však najviac vždy potešilo, keď sa mohol stretnúť so svojim výborným priateľom a spoluhráčom Dolfi Schererom, ktorý už viac ako 50 rokov žije vo Francúzsku. Vždy keď zavítal do Bratislavy, museli byť spolu.

Rodák z Pustých Úľan bol kráľom vzdušných súbojov, vynikal technikou, mal skvelý cit pre prihrávku a obísť súpera s loptou na nohe mu nerobilo problém. Patril do generácie, ktorá sa nespoliehala, že aj po hráčskej kariére sa oprie len o futbal. Vyštudoval právo, získal titul doktora, pracoval ako právnik v Slovnafte. V roku 2017 vstúpil do Siene slávy slovenského futbalu, čo bolo pre neho ďalšie veľké vyznamenanie.

Žiaľ, zdravotný stav ,,Buba“, ako ho familiárne volali jeho spoluhráči a priatelia nebol už dlhšie dobrý, takže jeho odchod na večnosť nikoho neprekvapil.

Oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie vyjadruje najbližším Titusa Buberníka hlbokú sústrasť.

Bubo česť tvojej pamiatke!