MUDr. Ivanovi Chodákovi odhalili pamätnú tabuľu s bustou

OFSFR – Dolný Kubín

autor :Ladislav Harsányi  foto: LH

Oficiálnemu fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie sa podaril ďalší pozoruhodný počin. Zásluhou jeho členov uzrela minulý piatok (23. septembra) svetlo sveta už druhá pamätná tabuľa s bustou pre veľkú futbalovú osobnosť našej histórie. Po Jánovi Popluhárovi, ktorému odhalili v rodnom Bernolákove reliéf začiatkom júna, sa rovnakej pocty dostalo aj MUDr. Ivanovi Chodákovi v jeho rodisku v Dolnom Kubíne.

Pred rodným domom Ivana Chodáka na Hviezdoslavovom námestí sa stretli okrem jeho najbližšej rodiny – dcéry Oľgy Janíkovej a syna Ivana Chodáka ml., dvoch vnučiek, aj slávne športové osobnosti pochádzajúceho z tohto mesta na Orave. Majster Európy a úspešný futbalový tréner Dušan Galis, trojnásobný najlepší futbalista Slovenska Dušan Tittel, či 5-násobná olympionička, biatlonistka Martina Halinárová, Miroslav Dráb člen VV SZĽH ,boli svedkami, ako ich rodákovi odhalili pamätnú tabuľu. Na podujatie ich pozval a privítal Roman Táborský, predseda fanklubu našej reprezentácie.

Skvele pripravený moderátor podujatia Miroslav Tomášik (patrí mu vďaka za nezištnú prácu a ochotu) navodil slávnostnú atmosféru veršami od Pavla Országha Hviezdoslava, ktorý preslávil tento kraj. Pripomenul, že Ivan Chodák sa odtiaľ vydal ako mladík na cestu za medicínou a športom do Bratislavy, aby sa stal kapitánom I. ČSŠK Bratislava, prvým kapitánom slovenskej futbalovej reprezentácie i prvým ligovým futbalistom u nás s lekárskym diplomom. Okrem toho bol aj reprezentantom Slovenska v hokeji, kapitánom hokejistov ŠK Bratislava, výborným bežcom na lyžiach i atlétom.

„Prišiel z našich obyčajných oravských pomerov do veľkej Bratislavy a asi dosiahol úplne všetko, čo chcel. Nie štýlom, akého sme dnes často svedkami, dravým a bezohľadným, ale tým, aký bol. Vynikal charakterom a láskavosťou,“ povedal pred odhalením reliéfu primátor mesta Dolný Kubín Ján Prílepok. Potešilo ho, že po Futbalovom štadióne MUDr. Ivana Chodáka, tento rok zrekonštruovanom, pribudla pamätná tabuľa, ktorá ho bude navždy pripomínať.

Odhalil ju profesor Viliam Fischer, ktorého prvým trénerom v žiackom tíme Slovana bol práve MUDr. Ivan Chodák. „Mal som slabšiu ľavú nohu. Po tréningu si ma nechal na pľaci a musel som centrovať ľavačkou. Milý človek, výnimočný. Nerozčuľoval sa, nenadával, nezvyšoval hlas, trpezlivo vysvetľoval. Inšpirovalo ma to v mojom lekárskom povolaní zachovať si aj v ťažkých situáciách pokojnú hlavu a myseľ,“ glosoval známy kardiochirurg.

„Som rád, že do spoločnosti ľudí, ktorí preslávili Dolný Kubín ako Hviezdoslav, Matúška či Nádaši-Jégé, pribudol zástupca športu. Keď som prišiel ako dorastenec do Slovana, pán Chodák sa mi prihovoril ako k Oravcovi. Bola to veľká osobnosť, nie náhodou po ňom nazvali Cenu fair play. Vážim si, že fanklub na čele s Romanom Táborským sa po Jánovi Popluhárovi rozhodol bustou uctiť ďalšiu našu futbalovú osobnosť,“ vravel Dušan Tittel.

Pamätnú tabuľu financovali a dali vyhotoviť členovia oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie Jozef Krupa a Milan Kurnota (na fotografii v strede) a fanklubáci  ju venovali mestu Dolný Kubín. Jej autorom je, rovnako ako to bolo pri Popluhárovi, oravský reštaurátor Mgr. Art. Stanislav Kľúčik ml., ktorý bol tiež prítomný na slávnosti.

„Otec bol pokojný človek. Jediný raz v živote mi dal ako decku facku, ale to som ho zámerne provokoval. Aj tá bola skôr pohladením,“ hovoril s úsmevom profesor Ivan Chodák ml.

Podujatie zorganizovali mesto, OFSFR  a ŠK Slovan Bratislava. Slovan ústami projektového manažéra Stanislava Kramariča predstavil za prítomnosti autorov Ladislava Harsányiho a Tomáša Černáka knižku z edície Belasé legendy, ktorá vyšla nedávno a mapuje životnú i športovú púť MUDr. Ivana Chodáka, ktorý v klube strávil štyri desaťročia ako hráč, tréner a lekár.

V Mestskom kultúrnom stredisku Dolný Kubín premietli aj film k storočnici Slovana a nasledovala beseda o Ivanovi Chodákovi. Milan Remko, Chodákov spolupútnik v Obci Oravcov v Bratislave, priblížil jeho prácu na čele tohto spolku ako jej richtára. Aj kultúrny rozmer patril k osobe rytiera v kopačkách a futbalového džentlmena MUDr. Ivana Chodáka.

Fanklub aj touto cestou ďakuje mestu Dolný Kubín na čele s pánom primátorom, ako aj ďalším obetavým ľuďom, ktorí boli pozornými hostiteľmi a vďaka ktorým sme v Dolnom Kubíne strávili príjemný a zmysluplný deň i večer.