Ikona Ikona Ikona

Mladíci nezvládli zápas v Severnom Írsku výsledkovo

Autor: admin

Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov prehrala v utorňajšom stretnutí C-skupiny kvalifikácie ME 2023 na pôde severoírskych rovesníkov 0:1. Jediný gól v Lurgane strelil krátko po zmene strán domáci kapitán Ethan Galbraith z jedenástky. Slovensko má po domácom víťazstve nad Litvou 3:1 na konte tri body, tabuľku vedie šesťbodové Španielsko.

OFSR – Lurgan/mv

kvalifikácia ME 2023 futbalistov do 21 rokov, Lurgan:

Severné Írsko – Slovensko 1:0 (0:0)

Gól: 54. Galbraith (z 11 m). ŽK: Conn-Clarke – Trusa, Pokorný. Rozhodovali: Thorarinsson – Sigurdsson, Árnason (všetci Isl.).

Severné Írsko: Hughes – Donnelly, Hume, Balmer, S. McClelland – Lane, Scott (90.+3 Cousin-Dawson), Galbraith – Conn-Clarke (90.+3 Johnston), Boyd-Munce (82. Smyth), Waide (82. Palmer)

Slovensko: Krajčírik – Kováčik, Kóša, Mesík, Vojtko – Gono, Pokorný, Šviderský (63. Kadák) – Kaprálik, Trusa (77. Bernát), Galčík (63. Goljan)

Mladí Slováci sa od začiatku snažili o kombinačný futbal, súper im to však znepríjemňoval urputným napádaním, ale aj kúskovaním hry. Prvý strelecký pokus Slovenska vyslal vedľa pravej žrde Trusa, na opačnom konci vyrazil brankár Krajčírik zakončenie Boyda-Muncea. Najväčšiu príležitosť prvého polčasu mal v 18. minúte Galčík, ktorý z priameho kopu zakrútil loptu ponad múr k pravej žrdi, domáci brankár Hughes ju vytesnil na brvno. Hostia dlho operovali na útočnej polovici, len ťažko sa však dostávali do šestnástky Severných Írov. Tí prebrali iniciatívu pred prestávkou, ale ani oni si nevypracovali vyloženejšiu šancu na otvorenie skóre.

Druhé dejstvo sa začalo odvíjať v podobnom duchu, no zvrat nastal v 53. minúte, keď Trusa stiahol v pokutovom území Donnellyho a zapríčinil jedenástku. K nej sa postavil Galbraith a nekompromisnou strelou prekonal Krajčírika, ktorý sa hodil na opačnú stranu. Na Slovákov čakala náročná úloha presadiť sa cez dobre organizovanú a pevnú defenzívu Severného Írska. Šviderský to vyskúšal z diaľky, technickým pokusom trafil tesne mimo bránky. Ďalšia možnosť sa črtala po spolupráci Kaprálika s Pokorným, zakončenie druhého menovaného tečoval do bezpečia Balmer. Náskok domácich mohol zdvojnásobiť autor úvodného zásahu Galbraith, individuálnu akciu zakončil tesne nad. Potom zahrozil pätičkou Waide, hostí udržal v hre o dobrý výsledok Krajčírik. Slovákom sa už však v závere nepodarilo odvrátiť najtesnejšiu prehru.

Hlasy po zápase (zdroj futbalsfz.sk):

Jaroslav Kentoš, tréner SR 21: ,,Z môjho pohľadu sme prvý polčas zvládli veľmi dobre. Boli sme nebezpeční vpredu, boli sme silní na lopte. Škoda, že sme nepremenili gólové príležitosti, ale výkon v prvom polčase hodnotím pozitívne. Mali sme zlý vstup do druhého polčasu, inkasovali sme gól po penalte. Potom sme súpera zatlačili do hlbokej defenzívy, ale nedarilo sa nám prekonať obranný val. Žiaľ, nezvládli sme to výsledkovo, ale výkon bol dobrý. Sme smutní, ale zostáva nám len pripraviť sa na najbližší zraz.“

Ivan Krajčírik, brankár SR 21: ,,Zápas bol náročný z toho pohľadu, že súper hral do bloku skoro celý čas. Veľa šancí si z hry nevytvoril, skôr po štandardných situáciách mal veľa príležitostí. Na konci pri našom tlaku hral už len na protiútoky. Je to škoda, podľa mňa penalta ani nemala byť. Hrali sme až do konca a snažili sme sa dať gól, snáď nabudúce, ak budeme prehrávať, premeníme nejaké šance.“