Ikona Ikona Ikona

Mladí Slováci húževnato vzdorovali veľkému favoritovi zo Španielska

Autor: admin

Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov prehrali v utorňajšom domácom stretnutí kvalifikácie ME 2023 so španielskymi rovesníkmi 2:3. V Žiline im proti veľkému favoritovi  nestačili góly Jána Bernáta z jedenástky a Sebastiána Nebylu.

OFSR – Žilina/mv

Slováci majú po ôsmich dueloch na konte dvanásť bodov a najbližšie nastúpia 3. júna na Malte. O štyri dni neskôr mali hrať proti Rusku, to však Európska futbalová únia (UEFA) dočasne suspendovala za inváziu na Ukrajinu. Španielsko je suverénne na čele tabuľky so ziskom 21 bodov.

kvalifikácia ME 2023 futbalistov do 21 rokov – C-skupina:

Slovensko – Španielsko 2:3 (1:1)

Góly: 38. Bernát (z 11 m), 90.+1 Nebyla – 4. Gil, 66. S. Gomez, 81. Navarro. ŽK: Trusa, Šviderský, Bernát – Gil, Miranda. Rozhodovali: Jäger – Weiss, Šabanovič (všetci Rak.), 3024 divákov

Slovensko: Belko – Suľa, Nemčík, Obert, Vojtko – Lichý, Šviderský (81. Nebyla) – Kaprálik (82. Slebodník), Bernát (74. Kadák), Iľko (62. Galčík) – Trusa (62. Bobček)

Španielsko: Garcia – V. Gomez, Frances (51. Chust), Pacheco, Miranda (46. Sanchez) – Rodri (70. Navarro), Blanco, Nico (46. Turrientes) – S. Gomez, Ruiz, Gil (82. Riquelme)

Španieli pricestovali v úlohe favorita a tú začali plniť už vo 4. minúte, keď Gil prešiel do šestnástky a krížnou tečovanou strelou prekonal Belka. Zakrátko mali hostia ďalšiu veľkú príležitosť, po rohovom kope sa lopta poodrážala smerom na bránku, ale pred čiarou ju stihol vykopnúť Lichý. O chvíľu neskôr vyslal výstavnú technickú strelu Rodri a bezmocný Belko sledoval, ako trafila len spojnicu. Až potom sa osmelili aj Slováci, využili chybu súpera na polovici ihriska a Kaprálik vbehol z pravej strany do šestnástky, s jeho zakončením si poradil brankár Garcia. Domáci zistili, že napádaním dokážu dostať protihráčov pod tlak. Viackrát uspeli v osobných súbojoch po jednej z takýchto situácií Bernát našiel v šestnástke Trusu, ktorý však neskrotil loptu. Odmeny za zvýšenú aktivitu sa zverenci Kentoša dočkali v 38. minúte. Po zákroku na Kaprálika v pokutovom území vyrovnal Bernát z jedenástky, hoci ju musel opakovať. Tesne pred polčasovou prestávkou sa domáci dokonca mohli dostať do vedenia, no Bernát z bezprostrednej blízkosti hlavičkoval iba do rúk Garciu.

Španielsko nasadilo do druhého polčasu dvoch čerstvých futbalistov a po vyše 50 minútach hry malo minuté už tri striedania. Na ihrisku však ani s pribúdajúcim časom nedominovalo a mladým Slovákom sa darilo eliminovať najsilnejšie stránky protivníka. Zvládali vybojovať loptu a kaziť tým kombinačné pasáže technicky vybavených Španielov. Rovnovážny vývoj i stav zápasu však narušila štandardná situácia v 66. minúte. Po zákroku na Rodriho vypálil z priameho kopu spoza šestnástky S. Gomez a tečovanou strelou prinavrátil favoritom náskok. Ten si hostia v záverečnej desaťminútovke riadneho hracieho času ešte poistili, keď akciu s prispením pošmyknutia Suľu nekompromisne korunoval gólom striedajúci Navarro. Bol to víťazný zásah, keďže v nadstavenom čase vykresal neskorú iskierku nádeje pre domácich striedajúci Nebyla prudkou hlavičkou po rohovom kope.

hlasy po zápase:

Jaroslav Kentoš, tréner SR 21: ,,Nemali sme dobrý vstup do zápasu, hrali sme pasívne a súper sa rýchlo ujal vedenia. Trvalo nám dlhšie, kým sme sa vrátili do zápasu. Na druhej strane musím chlapcov pochváliť za reakciu, že sme našou vlastnou aktivitou prebrali iniciatívu. Odmenou bola jedenástka, ktorú Jano premenil. Druhý polčas bol z môjho pohľadu šachová partia, nepúšťali sme súpera do šancí. Žiaľ, inkasovali sme z tečovaného priameho kopu a zápas sa preklopil na stranu Španielov. Striedaniami sme chceli oživiť mužstvo, po individuálnej chybe prišiel ďalší gól. Veľmi si cením, že chlapci nezložili zbrane, hrali sme do konca a podarilo sa nám streliť gól na 2:3.“

Ján Bernát, autor gólu SR 21: ,,Pre diváka to bol veľmi dobrý zápas. Španieli ukázali kvalitu, o ktorej sme vedeli. Myslím si, že v určitých fázach zápasu sme sa s tým popasovali veľmi dobre. Škoda, po tom vyrovnávajúcom góle sme mali veľmi dobrú pasáž, keby sme ešte ku koncu prvého polčasu pridali ďalší gól, bolo by to oveľa lepšie. Sú to pre nás veľké skúsenosti.“

Sebastián Nebyla, autor gólu SR 21: ,,Každý si to užil, vedeli sme, že to bude náročný zápas. Prvých 15 minút mali oni nejaké šance, mohli dať viac gólov, ale strelili iba jeden. My sme boli stále v hre, potom sme vyrovnali z jedenástky. V druhom polčase sme chceli hrať stále to isté. Dali nám gól na 1:2 z tečovaného priameho kopu, bolo to nešťastné. Chceli sme zvrátiť výsledok, aj za stavu 1:3 sme stále chceli ísť za gólmi. Jeden sme strelili až v 90. minúte, škoda toho výsledku, bol to veľmi dobrý zápas a ideme ďalej.“

ďalší zápas C-skupiny:
Malta – Litva 1:3 (0:0). Góly: 78. J. Zammit – 64. Gauci (vlastný), 80. Dovydaitis, 90.+3 Steponavičius