Maratón osláv veľkého jubilanta Jožka Štibrányiho vyvrcholil s fanklubákmi

V sobotu 11. januára mal Jozef Štibrányi 80 rokov a v nedeľu 26. januára mu oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie, ktorého roky je členom v Modranke zagratuloval k veľkému jubileu. ,,Verím, že konečne sa už zastaví maratón osláv, bolo toho viac ako dosť,“ vraví manželka Jožka Štibrányiho, pani Lýdia.

Jozef Štibrányi bol šikovné pravé krídlo, v klubovej kariére ako rodák z Vlčkoviec je najviac spätý so Spartakom Trnava. Reprezentačný tréner ČSSR Rudolf Vytlačil si ho vybral do kádra pre MS 1962 v Čile dokonca z vtedy druholigového Spartaka. Jeden z jeho životných momentov prišiel hneď v prvom zápase ČSSR proti Španielsku. Jediný gól zápasu dal práve Jozef Štibrányi, čím naštartoval fantastickú púť československých futbalistov za striebrom zo svetového šampionátu.

Najprv sa dopoludnia v Modranke uskutočnila svätá omša pod taktovkou pána dekana farnosti Alojza Lackoviča. Bola krásna, múdra, inšpirujúca, skutočne zasiahla do duší všetkých prítomných v miestnom kostole. Počas nej povedal, že ako malí chlapci so zatajeným dychom na školskom dvore počúvali rádio z MS v Čile v roku 1962. Boli hrdí a pyšní, keď sa dozvedeli, že Jozef Štibrányi, rodák z Vlčkoviec jediným gólom skolil favorizované Španielsko.

Po svätej omši sa všetci prítomné presunuli do reštaurácie LUX, kde 28 ľudí, členovia rodiny a fanklubáci zagratulovali Jozefovi Štibrányimu k veľkému jubileu. ,,Dovoľte mi, aby som vás všetkých medzi nami privítal a hlavne nášho veľkého oslávenca Jožka Štibrányiho. Pre mňa a celý fanklub je to veľká česť, že vo svojom strede máme takú veľkú osobnosť. Pre nás je to doslova privilégium, že ste tu medzi nami. Nie je to oslava pre nás, ale pre vás. Za tých takmer 10 rokov od existencie fanklubu zažili sme veľa pekných chvíľ, ani neviem spočítať, koľko vydarených akcií máme za sebou. Vy ste dali životný gól na MS 1962 proti Španielsku a striedajúci Kamil Kopúnek, ktorý je tu medzi nami, zaznamenal víťazný gól Slovenska na MS v JAR 2010 proti úradujúcim majstrom sveta Talianom. Prišiel, videl, zvíťazil. Pokiaľ slovenskí reprezentanti zvládnu v marci dva barážové zápasy play-off jednotlivých divízií Ligy národov, tak pánovi Štibrányimu môžem sľúbiť, že sa v lete uvidíme na ME v jednej zo skupín v Bilbau,“ povedal vo svojom krátkom príhovore Roman Táborský, predseda oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie.

,,Pred týmto stretnutím s vami som už absolvoval niekoľko osláv a stal som sa čestným občanom Vlčkoviec. Zo strany fanklubu veľmi ma potešila oslava mojich narodenín a tiež to, keď ma Roman Táborský požiadal, či by som nezobral žezlo čestného člena po zosnulom Jankovi Popluhárovi. Človek si ani neuvedomí, že takto sa už pravidelne stretávame takmer 10 rokov, za sebou máme veľa fanzón, besied a rôznych iných akcií. Preto si želám, aby sme sa takto naďalej stretávali a hlavne, aby Slovensko postúpilo na EURO 2020. Všetkým vám ďakujem, že ste mi prišli zagratulovať k mojim okrúhlym narodeninám a verím, že si dobre posedíme, zaspievame a zabavíme sa,“ hovorí dojatý Jožko Štibrányi.

,,Už to najdôležitejšie, akú veľkú radosť sme mali z tvojho gólu v Čile, som povedal v kostole. Ďakujem všetkým prítomným, ktorí prišli zagratulovať Jožkovi Štibrányimu a vzdať mu hold za všetko, čo v živote dokázal. Vďaka Bohu pred nami stojí človek s veľkými hodnotami, s božou pomocou si to dosiahol veľmi ďaleko a za to ti patrí veľká vďaka,“ dodal ešte Alojz Lackovič.

Oslávencovi najprv zagratulovali Roman Táborský, Kamil Kopúnek mu v mene fanklubu odovzdal darčekový kôš, pán dekan Alojz Lackovič krásnu tortu a Vladimír Ekhardt pálenku, ktorú už tradične dodal zo svojej Pálenice Peter Guldan z Bernolákova. Postupne sa ku gratulantom pridali rodinní príslušníci Jožka Štibrányiho a členovia fanklubu a tiež brankár František Kozinka, ktorý so Spartakom Trnava získal dva majstrovské tituly. Samozrejme, prítomní oslávencovi zaspievali známu pesničku ,,Veľa šťastia a veľa zdravia“.

Medzi hostí zavítal aj najznámejší bubeník na Slovensku Marián Póša, ktorý prítomným na chvíľu ukázal, akú hlučnosť má jeho bubon. Je neuveriteľné, že ročne navštívi až 180 športových zápolení, zväčša na reprezentačnej úrovni, kde sa takmer vždy predstavia Slováci v rôznych športoch. To už pomaly hraničí s fanatizmom!

Po výdatnom obede sa rozprúdila živá zábava, k výbornej atmosfére prispel harmonikár Martin Ďuriš, zať Jožka Štibrányiho. Niekoľko hodín spoločného stretnutia ušli ako voda a už sa tešíme na ďalšie, ktoré sa uskutoční pri príležitosti nedávnych 70. narodením Jána Švehlíka, majstra Európy z Belehradu v roku 1976.

Foto: Anton Holienčin