Majster Európy Dušan Galis oslavuje 70 rokov

Úspešný futbalový tréner Dušan Galis a bývalý čs. reprezentant, ktorý s ŠK Slovan Bratislava získal jeden federálny a štyri slovenské majstrovské tituly, v nedeľu 24. novembra oslavuje 70 rokov.

Jeho futbalové začiatky sú zaujímavé. Počas vojenčiny v Dolnom Kubíne ho narýchlo zavolali na pohárový zápas. Dynamo Dolný Kubín vtedy hralo so Strojárňami Martin a nemalo dosť hráčov. Prvý raz nastúpil do útoku. Gól síce nestrelil, no martinský tréner Štefan Jačiansky sa o hráča s číslom deväť veľmi zaujímal. Netrvalo dlho a Dušan Galis prestúpil do druholigového Martina.

,,V Dolnom Kubíne vyrástli Ivan Chodák a Ján Hucko. To boli idoly futbalu a športu. Každé dieťa sa im chcelo priblížiť. Ja som mal futbal rád, mal som sen, že raz budem úspešným hráčom,“ spomína si kráľ strelcov z roku 1976 Dušan Galis.

Rodák z Ružomberka sa do slovenskej futbalovej kroniky zapísal ako hráč i ako vynikajúci tréner. Pamätný je jeho gól z roku 1975, keď Československo zdolalo v kvalifikácii ME Anglicko na Tehelnom poli 2:1.

,,Bol to môj najdôležitejší gól. Po polčase bol stav 1:1. Marián Masný, ktorý mal úžasné centre, potiahol na začiatku druhého polčasu loptu po pravej strane, ja som bežal naslepo do šestnástky a vrhol som sa do lopty,“ opísal krásny moment, ktorý má ešte dnes v živej pamäti.

Československo tak postúpilo na záverečný turnaj majstrovstiev Európy, kde v Juhoslávii získalo titul šampióna. ,,Vždy ma mrzelo, že som sa tam nedostal na ihrisko aspoň na pár minút. Mali sme vtedy fantastické mužstvo.“

Rok po tomto triumfe prestúpil do Slovana Bratislava. V belasom drese hral Galis päť sezón. Chvíľu pôsobil aj v Žiline a legionárčil v španielskom Cádize a belgickom Hasselte.

,,Vždy som chcel hrať za Slovan. Slovan bol pre mňa métou. Krásne roky som zažil v Košiciach, ktoré ma kúpili z Martina. V Slovane však boli takí hráči ako Popluhár, Jokl, Schrojf a hrať popri nich, to bola česť a zážitok,“ prezradil. Celkovo vo vtedajšej najvyššej federálnej lige odohral 226 zápasov, v ktorých nastrieľal 89 gólov.

Galis bol v rokoch 2003 – 2006 trénerom reprezentačného A-mužstva. Hoci sa pre nezhody s prezidentom Slovenského futbalového zväzu Františkom Laurincom po nie ani mesačnom pôsobení pri národnom kormidle vzdal funkcie, napokon sa k tímu opäť vrátil. A v kvalifikácii o postup na MS 2006 nechýbalo veľa, aby sa stal prvým slovenským trénerom, ktorý si vybojuje postup na svetový šampionát v ére samostatnosti. V baráži však jeho zverenci nestačili na Španielsko.

Po odchode z reprezentácie sa v roku 2006 stal poslancom NR SR a splnomocnencom vlády SR pre mládež a šport.

Oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie Dušanovi Galisovi blahoželá k nádhernému jubileu, praje mu mu veľa zdravia a ešte veľa krásnych chvíľ v rámci slovenskej futbalovej rodiny.