Legendárny Pán šestnástky Ján Popluhár má 5 rokov po smrti knihu

Slávnostnú predohru mal futbalový kvalifikačný šláger Slovensko – Anglicko. V Trnave sa zišli veľké osobnosti slovenského futbalu. Po dlhšom čase sa opäť stretli strieborní medailisti z majstrovstiev sveta z Čile, legendárny strelec Jozef Adamec, autor gólu do španielskej siete na MS 1962 Jozef Štibrányi, obávaný kanonier Adolf Scherer, ktorý odohral na slávnom šampionáte všetky zápasy, dal na ňom tri góly a ktorý žije dlhodobo vo Francúzsku, majster Európy 1976, brankár Alexander Vencel a iní významní hostia. Všetci prišli na pozvanie oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie vzdať hold svojmu bývalému spoluhráčovi Jánovi Popluhárovi.

Bernolákovský rodák sa dočkal svojej knihy Pán šestnástky, životný príbeh Jána Popluhára – slovenského futbalistu storočia. Knihu nie náhodou uviedli do života práve pred významným stretnutím s Anglickom. Ján Popluhár ako jediný Slovák nastúpil v pamätnom stretnutí za výber sveta proti Anglicku 23. októbra 1963. Toto stretnutie sa odohralo na londýnskom štadióne Wembley pred 100-tisíc divákmi pri príležitosti 100. výročia založenia Anglickej futbalovej asociácie. Podobný zápas sa nikdy predtým a už ani potom neuskutočnil a Popluhár si štart v ňom vážil rovnako ako keď nastúpil vo finále majstrovstiev sveta.

Popluhár, ktorý vynikal vždy obrovskou skromnosťou, sa tejto knihy, ktorá mapuje celú jeho športovú kariéru i život, nedožil, zomrel pred päť a pol rokom. Knihu pokrstil dekan z Modranky, jeho veľký fanúšik Alojz Lackovič, ktorý ho odprevádzal v marci 2011 aj na poslednej ceste.

„Janko Popluhár už hrá tak ako za výber sveta teraz v nebeskej jedenástke slávnych futbalistov, ktorí nás už opustili,“ vyhlásil. Popluhár by sa dožil na budúci týždeň 81 rokov.

Knihu vydala v edícii Športové legendy spoločnosť Sport Legal. Má 190 strán a bezmála 150 cenných farebných a čiernobielych fotografií a dokumentov zo športového i rodinného života Jána Popluhára. Úvod ku knihe napísal principál Radošinského naivného divadla Stanislav Štepka. Jej autorom je športový publicista a redaktor Pravdy Michal Zeman. Je to už jeho šestnásta kniha so športovou tematikou.