Legendárny obranca Karol Dobiaš má 75 rokov

Medzi prvých 11 legiend slovenského futbalu, ktoré uviedli 27. marca 2016 do Siene slávy slovenského futbalu (SSSF), patril aj Karol Dobiaš. Hráč Spartaka Trnava, Bohemiansu Praha, československý reprezentant a majster Európy z roku 1976 má 18. decembra 75 rokov.

OFSFR – Bratislava/mv

Foto: fanklub

Výnimočný futbalista prezývaný „Patino“ patril popri Jozefovi Adamcovi, či Ladislavovi Kunovi k objavom legendárneho trénera Spartaka Antona Malatinského. Svojou ofenzívnou obrannou hrou sa nemalou mierou zaslúžil o všetky úspechy Spartaka koncom 60. a v 70. rokoch minulého storočia.

V červeno-čiernom drese získal Dobiaš päť (1968, 1969, 1971, 1972, 1973) titulov majstra Československa, tri (1967, 1971, 1975) víťazstvá v Československom pohári, ale zažil aj sklamanie po neúspechu v semifinále Európskeho pohára majstrov v roku 1969, keď „bíli andeli“ nešťastným spôsobom neprešli cez Ajax Amsterdam.

Ofenzívneho obrancu, respektíve stredopoliara dvakrát (1970, 1971) vyhlásili za Futbalistu Československa. Na ME 1976 patril k oporám reprezentácie, vo finále proti Nemecku strelil druhý gól Československa. Zápas sa v riadnom hracom čase skončil 2:2. Bol aj účastníkom MS 1970 v Mexiku.

V ankete o najlepšieho futbalistu Slovenska 20. storočia obsadil Dobiaš tretie miesto. Predbehli ho iba slovanista Ján Popluhár a nemenej slávny spartakovec Jozef Adamec. V najvyššej československej súťaži odohral celkovo 344 zápasov, z toho 277 v drese Trnavy a 67 v zeleno-bielom drese Bohemiansu Praha. Strelil 28 gólov, z toho deväť za pražskú „Bohemku“. Po ukončení hráčskej kariéry sa z Dobiaša stal tréner. Bol kormidelníkom viacerých českých klubov (Hradec Králové, Brno, Sparta Praha). S pražským tímom vyhral aj českú ligu.

Karolovi Dobiášovi minulý mesiac zomrela milovaná manželka Alica a Tondo Panenka prišiel zasa o dcéru. Dve obrovské legendy českého futbalu a dvaja skvelí kamaráti Antonín Panenka a Karol Dobiaš zdieľali podobný smutný osud. „Musím to tak povedať. Sme obaja v pr*eli. Tonda prišiel o dcéru a mne zomrela manželka,“ hovoril čerstvý vdovec Dobiaš pre český Blesk. „Stále plačem. Zrútil sa mi život. Plány, ktoré sme spolu mali, sú preč,“ netajil legendárny obranca obrovský žiaľ. „Vzorne sa vždy starala o deti aj o domácnosť. Mali sme radosť z vnúčat,“ dodal.

Oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie želá oslávencovi k veľkému životnému jubileu najmä veľa zdravia, šťastia a mnoho pekných zážitkov zo stretnutí českej a slovenskej reprezentácie!