Legendárny Golonka oslávil 80 rokov

Hokejová legenda Jozef Golonka od soboty 6. januára nosí na chrbte osem krížikov. Niekdajší skvelý hráč bratislavského Slovana s číslom 9 oslavuje svoje 80. narodeniny stále v celkom dobrom zdraví.

Útočník s číslom deväť bol skvelý technik, veľký bojovník, kanonier, miláčik tribún, ktorého vlastní milovali a súperi preklínali. Golonka ako dlhoročný center bratislavského Slovana, ale aj hrdý reprezentant Československa vynikal na ľade ostrosťou vo všetkých herných činnostiach a aj preto si vyslúžil prezývku „Žiletka“.

Legendárny hokejista štartoval na ôsmich MS a troch ZOH. Z MS si odniesol štyri striebra (1965, 1966, 1967, 1968) a tri bronzy (1959, 1964, 1969). Na ZOH 1968 v Grenobli priviedol ako kapitán československú reprezentáciu k strieborným medailám, štyri roky predtým získal na olympiáde v Innsbrucku bronz.

Niekdajší hokejový rebel je od roku 1999 člen Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF), od roku 2002 aj Siene slávy slovenského hokeja. V roku 2004 sa stal členom Siene slávy nemeckého hokeja a v roku 2010 aj členom Siene slávy českého hokeja. V roku 2003 Golonkovi udelil vtedajší prezident SR Rudolf Schuster Pribinov kríž II. triedy.

Jozef Golonka je aj veľký priaznivec futbalu, dobre sa pozná s viacerými svojimi rovesníkmi, hlavne s Jožkom Adamcom. V minulosti sa tiež zúčastnil na viacerých akciách fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie.

K početným gratulantom sa pripája aj oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie.