Kováčik sa už štvrtý raz v rade stal prezidentom SFZ

Staronovým prezidentom Slovenského futbalového zväzu (SFZ) sa stal Ján Kováčik. Delegáti piatkovej konferencie SFZ ho v Senci zvolili do funkcie na nasledujúce štvorročné obdobie už štvrtýkrát za sebou. Post prvého muža slovenského futbalu zastáva od konca septembra 2010.

OFSR – Senec/mv

Foto: www.futbalsfz.sk

Na volebnej konferencii v Senci sa zúčastnilo všetkých 87 delegátov s právom hlasovať. Tento počet tvorili predstavitelia za oblastné a regionálne zväzy, zástupcovia za profesionálny futbal Úniu ligových klubov (ÚLK) a účastníci zastupujúci ženský futbal, futsal, trénerov, rozhodcov a hráčov.

Ján Kováčik dostal všetkých 87 hlasov, pričom sa hlasovalo verejne a stačila mu nadpolovičná väčšina hlasov všetkých delegátov. ,,Toto zvolenie si vážim najviac z doterajších. Je pre mňa cťou, že v tomto ťažkom období som od vás dostal dôveru na sledujúce obdobie,“ povedal v prvej reakcii delegátom Kováčik a neskôr pred médiami dodal: ,,Nie je to formalita. Vážim si predchádzajúce tri zvolenia, ale toto si vážim najviac. Prišlo v dobe, keď sa vytratil rešpekt, úcta, žijeme zložité obdobie, v spoločnosti panuje napätie a nervozita. Zopakujem, neviem garantovať športový úspech, ale budem s tímom robiť všetko pre to, aby sme vytvorili pre naše reprezentácie najlepšie možné podmienky. Už teraz sú porovnateľné s tými najlepšími. Najdôležitejšia úloha v najbližších štyroch rokov je urobiť všetko preto, aby sa rozšírila členská základňa. Aby sme urobili čo najviac pre deti a mládež.“

Post prvého muža slovenského futbalu zastáva od konca septembra 2010. Kováčik je tretí prezident SFZ po Milanovi Služaničovi a Františkovi Laurincovi. SFZ v uplynulých dvoch rokoch pracoval v ťažkých podmienkach pandémie. Ako Kováčik povedal delegátom, ustál ho napriek problémom s často nesystémovými a chaotickými vládnymi zásahmi do oblastí športu a kultúry. ,,Mrzí ma tiež to, že v práve v období covidu sa všetky naše mládežnícke reprezentácie dostali do Elite Round a práve v týchto dvoch ročníkoch boli tieto európske šampionáty zrušené.“

Prvý muž slovenského futbalu tiež obšírne opísal, s čím je spokojný vo svojom uplynulom pôsobení: ,,Som veľmi spokojný, že sme sa dvakrát dostali na ME, že 21-ka hrala na ME, som spokojný, že sa nám podarila kúpiť budova sídla SFZ, čo by sme v tomto období už asi nemohli uvažovať. Som veľmi rád, že sme urobili progres aj v mládežníckom futbale. Na hodnotenie sú tu médiá, odborná aj laická verejnosť. My na zväze nemáme zatvorené dvere, ktokoľvek môže prísť s návrhom. Ale nie si odkazovať cez médiá, že všetko je zlé a figúrky na SFZ treba vymeniť. Neviem, či vyzerám ako figúrka, mám meter osemdesiatpäť a sto kíl. A sú tam tiež spoluobčania, ktorí pre futbal dosť urobili. Takže poprosím trošku rešpektu. S každým podnetom sa budeme zaoberať, lebo nikdy nie je všetko alebo len dobré, alebo len zlé.“

Do ďalšieho volebného obdobia je tiež stále motivovaný: ,,Robím si plány na štyri roky, tak bolo pri každej voľbe. Aj teraz to tak mám naplánované. Motiváciou sú mi ľudia, s ktorými spolupracujem. Na SFZ som priviedol množstvo ľudí, nebolo to jednoduché, boli sme aj v kondícii, že sme ich na začiatku nemohli zaplatiť. A mám motiváciu dokončiť niektoré projekty, ktoré nie sú dokončené. A sú tu aj nové projekty. Skrátka, mám ešte chuť a energiu a cítim sa na to.“

Už tretíkrát za sebou nemal pri voľbe protikandidáta. Na otázku, či ho to prekvapilo, odpovedal: ,,Neprekvapilo, ja nemám rád prekvapenia, okrem vianočných. Beriem to ako fakt. Dávam si veľa úloh, ale nedávam si úlohu, že si budem hľadať protikandidáta. Ak bude, musí sa objaviť, prihlásiť a musí povedať, že má záujem to robiť. A samozrejme, musí sa uchádzať o zvolenie. Toto nie je funkcia, do ktorej sa menuje.“

Konferencia mala celkovo 30 bodov. Zásadné pre fungovanie slovenského futbalu bolo tiež schválenie rozpočtu SFZ a SFZ Marketing na rok 2022. Jedným z programov konferencie SFZ bolo aj odovzdávanie najvyšších ocenení národného zväzu. Zlatý odznak si osobne prevzal predseda Bratislavského futbalového zväzu (BFZ) Juraj Jánošík.

Hosťami na konferencii boli Kenny Jean-Marie, vedúci oddelenia FIFA pre členské asociácie, Alessandro Gramaglia, projektový manažér FIFA, Jozef Kliment z oddelenia národných asociácií UEFA a Ivan Husár, štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, resp. viacerí čestní členovia SFZ.

Voľby prezidentov SFZ v samostatnej ére SR:

1994 – Milan Služanič (protikandidát: Ferdinand Halada)
1998 – Milan Služanič (Jozef Vengloš)
1999 – František Laurinec (Peter Mutkovič, Ivan Nemečkay, Ľudomír Voloch)
2002 – František Laurinec (Mikuláš Tarči, Ladislav Veselský, Ján Sitek)
2006 – František Laurinec
2010 – Ján Kováčik (Dušan Galis, Ľubomír Luhový)
2014 – Ján Kováčik
2018 – Ján Kováčik