Ján Medviď a Jozef Kožlej boli presvedčení o našom víťazstve nad Cyprom

V rozpätí troch dní sa uskutočnila v utorok 7. septembra pred medzištátnym zápasom kvalifikácie MS 2022 Slovensko – Cyprus na NFŠ druhá fazóna oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie. Tentoraz do reštaurácie ,,Jama“ zavítali Ján Medviď, bývalý čs. reprezentant a dvojnásobný majster ČSSR so Slovanom Bratislava a Jozef Kožlej, člen Klubu ligových kanonierov a dvojnásobný majster Slovenska s 1. FC Košice.

OFSR – Bratislava/Milan Valko

Foto: Milina Strihovská

Pred začiatkom besedy všetkých prítomných pozdravil a privítal Roman Táborský, predseda fanklubu a potom moderátor Ľuboš Hlavena zasypal našich hostí zaujímavými otázkami. V strede pozornosti bol hlavne Jozef Kožlej, ktorý hral desať rokov na Cypre za niekoľko klubov. Prvú otázku však dostal Ján Medviď a to, čo si myslí o našom súčasnom mužstve a v čom sa zmenilo od nevydareného Eura 2020? ,,Mnohí naši fanúšikovia už lámu palicu nad ním a pokiaľ nepostúpime na MS 2022 do Kataru, tak sme doplatili na nevydarený úvod, keď sme remizovali na Cypre a doma s Maltou. Káder tímu sa troška zmenil, myslím si však, že je to iba otázka času, kedy v našom tíme nastane ďalšia generačná výmena. Oproti Euru sa snaží hrať rýchlejší a modernejší futbal.“

Jozef Kožlej bol výborný strelec, celkovo dal neskutočných 174 gólov a je v súčte gólov zo všetkých ligových súťaží najlepším strelcom Slovenska v jeho histórii. Aké je to náročné pre útočníka, ktorý nedáva góly a ako dlho bude s týmto problémom bojovať ešte naša reprezentácia? ,,Mám s tým vlastné skúsenosti, lebo v najcennejšom drese v 26 zápasoch som dal iba tri góly a aj to len v priateľských zápasoch. Treba si uvedomiť, že v reprezentácii za rok hráči odohrajú iba niekoľko stretnutí. Od útočníka sa právom čakajú góly a môže ich dať iba vtedy, keď pravidelne hráva, je sebavedomý a v dobrej športovej forme. V tejto formácii už roky máme problém, prakticky od vtedy, ako skončil Robo Vittek. Recept na strieľanie gólov nie je, zohráva tu veľa faktorov a neviem, kedy tento veľký nedostatok vyriešime. Azda sa Boženík a Strelec na nových zahraničných pôsobiskách strelecky uchytia a Schranz si dobrú streleckú formu zo Slavie prenesie aj do reprezentácie. Takisto si treba uvedomiť, že futbal sa neustále vyvíja a mení. V súčasnosti aj útočníci musia brániť, zatiaľ čo za mojej kariéry som si mohol vydýchnuť.“

Ján Medviď si myslí, že súčasný futbal na Slovensku je odrazom našej spoločenskej situácie. ,,Nie sme zvyknutí tvrdo pracovať a potom sa to prejavuje na nepriaznivých výsledkoch. Niečo sa u nás zle robí, určite rezervy máme aj v tréningovom procese a celkovo najvyššia súťaž nepripravuje kvalitne hráčov na konfrontáciu s medzinárodným futbalom.“

V dnešnom zápase na seba narazili mužstvá, ktoré sa trápia v ofenzíve. Jednako naši hostia spolu s fanklubákmi boli presvedčení o našom víťazstve vyšším rozdielom. ,,Keď sme v marci hrali prvý zápas na Cypre, tak som mal z neho obavy. Domáci totiž išli do kvalifikácie s novým trénerom a so slušným kádrom. Napokon bezgólová remíza potvrdila, že sa na nás dobre pripravila. Potom zdolali Slovinsko a začali lietať v oblakoch. Rýchlo však padli na zem po prehre na Malte 0:3 a z veľkého očakávania nastalo veľké sklamanie. V dnešnom súboji Cypru chýbajú traja kľúčoví hráči a preto som presvedčení, že ho zdoláme vyšším rozdielom,“ hovorí J. Kožlej.

,,Tiež som presvedčený, že vyhráme o niekoľko gólov. Bol by som veľmi rád, keby znova skóroval Róbert Boženík. Myslím si, že je to hráč s veľkým potenciálom, potrebuje iba pravidelne hrávať. Rovnako aj Strelec či Mak. Strelec je dobrý vtedy, keď má okolo seba deväť kvalitných spoluhráčov. Góly sa čakajú aj od stredopoliarov, Hamšík a Kucka tiež majú dobrú strelu, škoda len, že túto prednosť často nevyužívajú,“ vraví ďalej J. Medviď.

Tréner Štefan Tarkovič je stále pod paľbou kritiky športovej a odbornej verejnosti, podľa našich hostí by však zmena na tomto poste veľa nevyriešila. ,,Zo slovenských trénerov by ho mohol nahradiť iba Vlado Weiss st., iné mená mi nepripadajú do úvahy,“ myslí si J. Kožlej. ,,Myslím si, že Tarkovič by mal túto kvalifikáciu dokončiť a potom urobiť podrobnú analýzu jeho práce. Ktovie, či by mal niekto zo Slovenska záujem o túto funkciu,“ myslí si J. Medviď. Niektoré okolité krajiny, ako Poľsko či Maďarsko majú zahraničných trénerov, my sme pred Tarkovičom mali Pavla Hapala z Česka, s ktorým nám to nevyšlo a bol predčasne odvolaný.

Slovensko v najbližších dvoch zápasoch kvalifikácie MS 2022 nastúpi v Rusku a v Chorvátsku. Pokiaľ chce myslieť aspoň na druhú barážovú priečku, tak musí aspoň v jednom vyhrať. ,,Podľa mňa skôr naplno bodovať by sa nám mohlo podariť v Rusku, ktoré nehrá nejako presvedčivo a proti tomuto súperovi vieme zahrať. V Chorvátsku to budeme mať veľmi ťažké, najmä keď bude mať k dispozícii lídra a kapitána tímu Luku Modriča,“ myslí si J. Kožej.

Kvalitná beseda trvala hodinu, fanklubáci veľmi kvitovali, že sa mohli znova stretnúť, porozprávať sa, vypočuť si zaujímavé názory našich hostí a už sa tešia na ďalší zraz.