Horváth nikdy nezabudne na víťazstvo z Bazileja!

Zápas 8. kola nadstavbovej časti Fortuna ligy ŠK Slovan Bratislava – MŠK Žilina (6:2) bol aj súčasťou osláv 100. výročia najúspešnejšieho slovenského klubu, ktorý vznikol 3. mája 1919. Slovan na výnimočný zápas nastúpil v špeciálnej edícii dresov, ktoré pokrstil poltuctom gólov. A storočnicu oslávil vo veľkom štýle. Hudobné a tanečné vstúpenia, bohatý sprievodný program i narodeninové gratulácie prilákali na Tehelné pole znova výbornú návštevu.

Obrovským lákadlom boli aj legendy klubu. Obrovským lákadlom boli aj legendy klubu. Viacerí z nich, ako bratia Ján a Jozef Čapkovičovci, Ivan Hrdlička, Alexander Vencel st. sú členmi oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie a zúčastňujú sa na našich rôznych akciách. Slovan predstavil svojim fanúšikom takisto najslávnejšiu klubovú trofej, Pohár víťazov pohárov z roku 1969. Jedným z tých, ktorí ju pre belasých získali bol aj kapitán víťazného tímu Alexander Horváth, ktorý už dlhé roky žije v Bruseli. ,,Som veľmi rád, že som sa zúčastnil na oslavách storočnice založenia tohto skvelého klubu. Slovan má kvalitné mužstvo a trpezlivou prácou sa neustále posúva dopredu. Verím, že ho čakajú znova veľké časy, dôležité však bude, aby súčasné mužstvo zostalo pokope a v lete sa ešte posilnilo, lebo Liga majstrov bude pre celý klub obrovskou výzvou. Je to totiž najlepšia klubová súťaž na svete s fantastickými hráčmi,“ hovorí klubová legenda, ktorá na Slovensko prišla na pozvanie klubu spolu so svojou manželkou.

Kapitán víťazov PVP symbolicky priviedol svoj tím na trávnik Tehelného poľa v rámci slávnostného ceremoniálu. Na hracej ploche bola vystavená trofej za triumf v PVP, a ako prví sa jej dotkli práve hráči, ktorí ju vybojovali. „Aj keby na to človek nechcel myslieť, tak nikdy nezabudne finále z Bazileja. Víťazstvo v PVP je nezameniteľné. Klubu som k výročiu priniesol fotografie a taktiež jedno prekvapenie k PVP. Mal som dohodu s Jánom Zlochom, ktorý začal niečo tvoriť spoločne s dcérou, ja a manželka sme na ich prácu nadviazali. Bol som veľmi šťastný, že som znova uvidel túto cennú trofej, ktorú sme získali pre Slovan Bratislava,“ dodal Alexander Horváth.

Originál trofeje PVP je vo vlastníctve UEFA, Slovan však vďaka intenzívnej snahe celého klubu získal do trvalého vlastníctva priamu repliku. Táto replika už zostane na Slovana a neskôr bude umiestnená v Sieni slávy.

foto: Milina Strihovská