Hapalova víťazná premiéra, Slováci aj s úrokmi odplatili Ukrajine septembrovú prehru

Slovenskí futbaloví reprezentanti zvíťazili nad Ukrajinou presvedčivo 4:1 v piatkovom stretnutí európskej Ligy národov v Trnave. V 1. skupine B-divízie si po dvoch prehrách pripísali do tabuľky premiérové body. Aj s úrokmi tak odplatili Ukrajincom septembrovú prehru z Ľvova (0 : 1).

Skóre zápasu na Štadióne Antona Malatinského v Trnave otvoril v 6. min krídelník Albert Rusnák. Druhý zásah pridal v 26. min taktiež strelou spoza šestnástky Juraj Kucka. Po prestávke v 47. min hostia znížili zásluhou Jevgena Konopľanku, ale Slováci v neskoršom priebehu pridali ešte dva góly z kopačiek Adama Zreľáka a Róberta Maka.

Mužstvo trénera Pavla Hapala, pre ktorého bol zápas s Ukrajinou premiérový na lavičke tímu SR, v pondelok 19. novembra uzavrie účinkovanie v skupinovej fáze Ligy národov v Prahe proti domácemu Česku. Ak sa chcú Slováci vyhnúť zostupu do C-divízie LN a zabezpečiť si účasť v 2. koši pri decembrovom žrebe kvalifikácie ME 2020, musia v „stovežatej“ zvíťaziť, keďže októbrový vzájomný duel v Trnave zvládli lepšie Česi (2 : 1).

Hlasy po zápase:
Pavel Hapal, tréner SR: ,,Odohrali sme dobrý zápas. Boli tam aj pasáže, keď súper bol silný na lopte, ale my sme to príkladne odpracovali a ´odmakali´. Mali sme okrem gólov aj dosť šancí, ktoré sa mohli skončiť ďalším gólom. Nebývam nervózny, ale zodpovednosť na mne dnes bola a cítil som to. Som veľmi rád za tento výsledok. Zreľák nabehal veľa, odpracoval veľa súbojov, nemal to jednoduché, ale nesklamal. Nikto však nesklamal. V Prahe to bude špecifický zápas aj pre mňa, ale ide o body a urobíme maximum pre víťazstvo. Verím, že sa príde pozrieť plný štadión.“

Albert Rusnák, stredopoliar SR: ,,Vedeli sme, že bude dobré, keď zvíťazíme. Bolo potrebné sa dobre naladiť pred Čechmi, kde pôjde o všetko. Podali sme dobrý výkon smerom dopredu aj dozadu. Výsledok hovorí za ten výkon. Skraja som hrával za trénera Hapala aj v reprezentácii do 21 rokov, viem teda, čo odo mňa chce. Dnes večer si môžeme užiť toto víťazstvo, od zajtra sa treba sústrediť na zápas v Česku. Ak by sme tam nevyhrali, tento výsledok by nemal význam.“

Róbert Mak, stredopoliar SR: ,,Som rád, že som opäť skóroval v reprezentácii. Predchádzajúce šance v minulých zápasoch som nevyužil a dnes som chcel veľmi pomôcť mužstvu. Myslím si, že sme podali fantastický výkon. Určite je to zmena, že takmer po šiestich rokov je to niečo nové. Taký je futbalový život, partia je takmer taká istá. Túto partiu už máme veľmi dlho a všetci si rozumieme. Potrebujeme zvíťaziť v Prahe, ale po 4:1 nad Ukrajinou sa nám pôjde s väčším odhodlaním proti Čechom. Nemáme sa čoho báť, keď podáme taký výkon ako dnes.“

Adam Zreľák, útočník SR: ,,Samozrejme, som veľmi rád, že mi dal tréner dôveru a vyšlo mi to gólovo. Som veľmi rád, že som pomohol k dobrému výsledku a urobili sme radosť fanúšikom. Pri mojom góle Robo Mak vystrelil do žrde, odrazilo sa to, snažil som sa zakončiť pätou a vyšlo to parádne. A čo zranenie? Trochu sa mi točila hlava, keď som šiel dolu z ihriska, ale bude to dobré. Trochu to ´zaľadujem´ a bude fajn. Sme radi, že 3 body zostali doma a teraz pôjdeme v lepšom nastavení proti Čechom.“

Miroslav Stoch, stredopoliar SR: ,,Cítim sa výborne aj preto, že sme vyhrali. Keď som nastúpil, hráči už boli unavení, zatiahli sme sa do nižšieho bloku a mali pár brejkov. Veľmi sa teším z víťazstva, dobre sme sa naladili pred zápasom v Česku. Samozrejme, že ma potešilo, že po takej dlhej absencii v reprezentácii, keď som sa šiel rozcvičovať, ľudia začali kričať moje meno. Návrat nemohol byť lepší, vyhrali sme so silným súperom 4:1. Do každého zápasu ideme s tým, aby sme vyhrali. V Prahe to bude pre mňa špeciálny zápas, budem hrať ´doma´, veľmi sa na to teším.“

Andrij Ševčenko, tréner Ukrajiny: ,,Výsledok hovorí sám za seba. Pred zápasom sme mali problémy, keďže viacerí hráči nám vypadli pre zranenia. Do prestávky sme robili veľmi veľa chýb, volili sme veľmi dlhé prihrávky, no v druhom polčase sa hra vyrovnala. Treba si uvedomiť, že sme dnes mali v zápase veľmi veľa mladíkov. Zanalyzujeme si výkony všetkých hráčov a budeme sa snažiť pohnúť sa vpred. Chcel by som sa poďakovať všetkým krajanom, ktorí nás prišli podporiť na Slovensko.“

5. kolo Ligy národov – B-divízia, 1. skupina:

Slovensko – Ukrajina 4 : 1 (2 : 0)

góly: 6. Rusnák, 26. Kucka, 52. Zreľák, 61. Mak – 47. Konopľanka

ŽK: Greguš – Burda, Stepanenko, Plastun

rozhodovali: Dabanovič – Djukič, Djikanovič (všetci ČH)

divákov: 9 764
Slovensko: Dúbravka – Pekarík, Škrtel, Škriniar, Hancko – Greguš – Rusnák, Kucka (30. Bero), Hamšík, Mak (69. Stoch) – Zreľák (82. Ďuriš)

Ukrajina: Bojko – Karavajev, Krivcov (14. Plastun), Burda, Matvijenko – Stepanenko, Malinovskij, Zinčenko – Konopľanka (64. Šaparenko) – Cigankov, Borjačuk (62. Kovalenko)

tabuľka:
1. Ukrajina 4 3 0 1 5:5 9