Hapal povolal na Jordánsko a Azerbajdžan aj Bénesa či Boženíka

Autor: majka

Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Pavel Hapal nominoval 29 hráčov na medzištátny prípravný zápas proti Jordánsku (7. júna v Trnave) a duel E-skupiny kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy s Azerbajdžanom (11. júna v Baku).

V tíme 49-ročného rodáka z českého Kroměříža nechýbajú dlhoročné opory – stredopoliari Marek Hamšík a Juraj Kucka či obranca Peter Pekarík. Súčasťou nominácie sú aj ďalší stabilní členovia slovenského mužstva – brankár Martin Dúbravka, stopér Milan Škriniar, defenzívny záložník Stanislav Lobotka či ofenzívne esá Ondrej Duda, Albert Rusnák a Róbert Mak.

Do Hapalovho menoslovu prenikol aj László Bénes – kmeňový hráč nemeckej Borussie Mönchengladbach, ktorý na jar hosťoval v Holsteine Kiel, ďalej Róbert Boženík z MŠK Žilina aj Lukáš Haraslín z poľskej Lechie Gdansk.

,,Urobili sme širšiu nomináciu, lebo prípravný duel je blízko kvalifikačnému. Tento model využil aj Wales, čaká na nás cestovanie a v Azerbajdžane bude veľmi teplo. Chceme hráčov pošetriť a nachystať ich predovšetkým na kvalifikačný zápas. Zatiaľ nechcem hovoriť, koho vyradíme, možno nás niekto prekvapí v prípravnom súboji a rozhodneme sa pre niekoho, s kým teraz nepočítame v hlave.“

Na zverencov českého kouča čakajú reprezentačné povinnosti po skončení klubového ročníka. ,,Najdôležitejšia úloha pre celý realizačný tím bude motivovať hráčov, aby si predĺžili sezónu. Niekto odohral viac, niekto menej, je potrebné udržať ich v príprave, aby boli najmä v hlavách stopercentne nachystaní na zápas s Azerbajdžanom,“ zdôraznil Hapal. Zraz jeho mužstva je na programe v nedeľu 2. júna o 15.00 h v Šamoríne.

Slováci majú v kvalifikačnej skupine po dvoch zápasoch na konte tri body, doma zdolali Maďarsko 2:0 a na pôde Walesu prehrali 0:1. Azerbajdžan vo svojom jedinom doterajšom vystúpení podľahol v Chorvátsku 1:2.

Hapal sa tiež pristavil aj konkrétnejšie pri voľbe niektorých nominovaných. ,,Greif odchytal vynikajúcu sezónu a zaslúžil si pozvánku. Po konzultácii s trénermi brankárov sme sa rozhodli, že ho nominujeme. Boženík má za sebou tiež veľmi slušnú sezónu. Včera maturoval, dúfajme, že dobre, a bude dobre pripravený. Niňaj začal hrať pravidelne holandskú Eredivisie, máme z neho dobrý pocit. Poznáme ho aj z ‚dvadsaťjednotky‘. Bénes v Kieli nehrával na svojom poste, ale trochu skraja. Myslím si však, že môže byť platný člen kádra. Rovnako tak Lukáš Haraslín z Lechie Gdansk. Z nominácie pre zdravotné dôvody vypadol Ďuriš. V najbližších dňoch podstúpi operáciu členka . Preto je tu Samo Mráz, ktorého vnímame ako perspektívneho hráča. Plánujeme ho nasadiť hlavne v zápase s Jordánskom,“ poznamenal Pavel Hapal, ktorého trošku mrzí, že niektorí hráči nemajú v kluboch požadovanú zápasovú prax.

nominácia SR:

brankári: Martin Dúbravka (Newcastle United), Matúš Kozáčik (Viktoria Plzeň), Marek Rodák (Rotherham United), Dominik Greif (ŠK Slovan Bratislava)

obrancovia: Peter Pekarík (Hertha Berlín), Ľubomír Šatka (FC DAC 1904 Dunajská Streda), Milan Škriniar (Inter Miláno), Denis Vavro (FC Kodaň), Lukáš Štetina (Sparta Praha), Branislav Niňaj (Fortuna Sittard), Dávid Hancko (ACF Fiorentina), Róbert Mazáň (FC Benátky)

stredopoliari: Stanislav Lobotka (Celta Vigo), Patrik Hrošovský (Viktoria Plzeň), Ján Greguš (Minnesota United), Juraj Kucka (Parma Calcio), Matúš Bero (Vitesse Arnhem), Marek Hamšík (Ta-lien I-fang), László Bénes (Holstein Kiel), Ondrej Duda (Hertha Berlín), Martin Chrien (CD Santa Clara), Albert Rusnák (Real Salt Lake), Róbert Mak (Zenit Petrohrad), Jaroslav Mihalík (MŠK Žilina), Miroslav Stoch (Slavia Praha), Lukáš Haraslín (Lechia Gdansk)

útočníci: Pavol Šafranko (Dundee United), Samuel Mráz (FC Crotone), Róbert Boženík (MŠK Žilina)