Fanzóna po roku a trištvrte: Štibrányi ako Lasica

Ani sa tomu nechce veriť, ale pre pandémiu koronavírusu až po roku a trištvrte sa uskutočnila ďalšia fanzóna oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie. Naposledy sme sa takto stretli 19. novembra 2019 pred zápasom kvalifikácie na majstrovstvá Európy proti Azerbajdžanu, ktorý sa hral v Trnave.

V sobotu 4. septembra 2021 sa v bratislavskom reštauračnom zariadení Jama (pri bývalom cyklistickom štadióne) zišli zhruba dve desiatky fanklubistov. Predseda nášho fanklubu Roman Táborský privítal strieborného „Čiľana“ Jozefa Štibrányiho ako hosťa fanzóny originálne: „Kým v televíznej relácii Zlaté časy bol stálym hosťom Milan Lasica, v našej fanzóne je to Jožko Štibrányi.“

S dnes už nebohým Lasicom má Štibrányi spoločné nielen ročník narodenia (1940), ale aj zmysel pre humor. Dobrú náladu mal počas fanzóny (úlohy moderátora sa ujal športový novinár a publicista Ladislav Harsányi) pred kvalifikačným duelom o postup na majstrovstvá sveta 2022 proti Chorvátsku a na otázku z pléna, že ako to robí, že aj vo veku 81 rokov je stále taký čulý a vitálny, odpovedal: „Keby som teraz vymenoval, koľko mám chorôb, utiekli by ste.“ Potom predsa len prezradil niečo zo svojho elixíru „večnej mladosti“: „Rád pracujem v záhradke a po takej práci človek vysmädne, tak si dávam pohárik vína.“

Ešte skôr, ako sme sa začali rozprávať o téme dňa, ktorým bol nadchádzajúci duel proti Chorvátom, sa Štibrányi vrátil k zápasu našej reprezentácie v Slovinsku (1:1). „Bol to veľmi dobrý zápas, žiaľ, futbalové šťastie nás obišlo. Na to, aké sme mali šance (Mak, Schranz), sme ho mali vyhrať,“ vravel muž s prezývkou Vasil. Aj on videl zlepšenie mužstva v ofenzíve v porovnaní s EUROM 2020 („Tam sme hrali antifutbal, dozadu a do boku,“ konštatoval Štibrányi). „Okrem toho, že nemáme útočníka zakončovateľa, nám chýba aj väčšia podpora ofenzívy zo strany krajných obrancov,“ poznamenal hosť fanzóny.

Potom už upriamil pozornosť na večerný duel. „Chorvátom chýba Luka Modrič. Pre nich znamená tento hráč to, čo pre nás Hamšík. Aj toto nám hrá do kariet. Keď zdoláme Chorvátov, všetko bude v poriadku. Myslím si, že potom nás už na ceste za postupom nič nezastaví. Ak však prehráme, prakticky je po kvalifikácii. Doma musíte vyhrávať,“ uvažoval. Ako večný optimista pridal aj svoj tip na zápas: „Vyhráme 3:0!“

Po roku a trištvrte sa tešil, že opäť uvidí na vlastné oči slovenskú reprezentáciu. Od Slovenského futbalového zväzu dostal vstupenku do VIP.  Akú divácku návštevu očakával? „Neviem, sám som zvedavý. Ak sme normálny futbalový národ a vieme, že mužstvu ide o všetko, tak každý, kto to s naším futbalom myslí dobre, by mal na štadión prísť. Treba ukázať vlastenectvo, ale my na to príliš nie sme…“ odpovedal. A tak zrejme bol z 9-tisícovej návštevy sklamaný a takisto aj z výsledku 0:1, hoci Slováci dokázali na ihrisku držať krok s favorizovaným súperom väčšinu zápasu.

„Chceli sme otestovať nové prostredie pre fanzónu, keď sme si prvý raz zvolili reštauráciu Jama. Aj preto to bolo trocha improvizované. Aj ďalšia fanzóna pred Cyprom sa uskutoční tam a je možné, že sa toto zariadenie stane stálym dejiskom našej fanzóny pred zápasmi v Bratislave,“ povedal Roman Táborský.

Portfólio zberateľských kartičiek, ktoré býva súčasťou prezentácie vo fanzóne, sa rozrástlo o tri mená: Josef Masopust, Stanislav Varga, Róbert Mak. Mená, ktoré netreba futbalovým priaznivcom predstavovať.

OFSR – Bratislava/Ladislav Harsányi

Foto: Milina Strihovská