Fanklubáci v Chorvátsku: návšteva pivovaru, Matice slovenskej a hlavne futbalového zápasu

Po takmer dvoch rokoch slovenská futbalová reprezentácia znova hrala v Chorvátsku, tentoraz v rámci kvalifikácie MS 2022. Do dejiska stretnutia v Osijeku ju prišiel povzbudiť aj oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie. Za jeden deň toho stihol veľa, o jeho programe nám viac povedal predseda Roman Táborský.

,,Na cestu vzdialenú cez 450 kilometrov sme sa vydali v nedeľu 10. októbra pred polnocou z obce Sobotište, ďalšími našimi zastávkami boli Veľké Orvište, Piešťany, Trnava a Bratislava. Do Osijeka sme prišli až v pondelok ráno okolo deviatej hodiny, lebo sme sa neplánovane zdržali na hraniciach. Hneď sme zamierili do pivovaru Osiječko, kde sme si pozreli výrobnú linku. Tu sme sa stretli s ďalšími dvomi skupinkami, Filipom Hološkom, Milošom Kopčom, Robo Lamprechtom a Vladom Ekhardtom. Pivo tieklo potokom, mohli sme sa v ňom aj kúpať. Potom sme sa presunuli do Matice slovenskej, ktorá sídli v centre mesta v peknom dome. Privítali nás na úrovni s prípitkom a aj s občerstvením, my sme Slovákom žijúcich v Chorvátsku odovzdali knihu 25 rokov slovenského futbalu a fľašu marhulovice. Porozprávali sme sa s nimi o bežnom živote a odtiaľ sme sa znova presunuli do pivovaru na oficiálnu časť, kde nás privítal pán majiteľ Ivan Komak, ináč Slovák. Peter Guldan dal mu vygravírovať fanklubový znak na krabicu so štyrmi slohami na Kráľovej holi… Od nás dostal fľašu slivovice, knihu 25 rokov slovenského futbalu, rôzne suveníry, šál, dres s číslom 12 a s jeho menom Komak. Na oplátku, každý z našich 30 ľudí, ktorí boli v pivovare dostali prepravku piva Osiječko s 12 flaškami.“

Po výdatnom obede sa fanklubáci premiestnili na tamojší malý štadión NK Elektra v centre mesta, kde nasledoval zápas chorvátskeho a slovenského fanklubu. V Rijeke sme prehrali 0:3, tentoraz v Osijeku 0:2. Treba si však uvedomiť, že slovenský fanklub mal dohromady 12 hráčov, kostru tvorili šiesti zo Sobotišťa, zatiaľ čo domáci mali k dispozícii aj dve jedenástky. Vlado Ekhardt nastúpil v strede zálohy, Filip Hološko nehral, lebo na šmykľavom teréne nechcel riskovať zbytočné zranenie. Hralo sa 2×30 minút. Aj na tomto zápase bola štátna televízia RTL pre balkánsky trh. A skutočnou pikantériou bolo, že zápis o stretnutí kontroloval a po jeho skončení ho aj podpísal zástupca UEFA, takisto aj covid-pasy. Po stretnutí nasledovalo spoločné posedenie aj s chutným pečeným prasiatkom a pivom. Naši fanklubáci zasa chorvátskych pohostili známym Tatranským čajom, vínom a slivovicou.

Podobne ako pred takmer dvomi rokmi v Rijeke, aj v Osijeku vytrvalo pršalo, takže podmienky na zápas pre divákov a hráčov boli zlé. V hľadisku nezakrytého štadióna, v ktorom bolo veľa malých detí, nebolo poriadne vidieť z jednej strany na druhú, slovenský tím povzbudzovalo okolo 80 fanklubákov. ,,Výkon nášho mužstva nás veľmi potešil, hrali sme aktívne, odvážne, organizovane, boli sme kompaktní vzadu i vpredu. Nováčik na hrote Almási viazal dvoch súperových obrancov, určite je veľkým prísľubom do budúcnosti. Chorvátov zrejme ani vo sne nenapadlo, že budú s nami dvakrát prehrávať a nakoniec zachraňovať aspoň remízu 2:2,“ dodal ešte Roman Táborský.

Program jednodňového zájazdu bol bohatý, zaujímavý a keďže naši  reprezentanti príjemne prekvapili dobrou hrou a výsledkom, tak cesta fanklubákom rýchlo ubehla a už o šiestej ráno boli na Slovensku. Roman Táborský aj touto cestou poďakoval Vladovi Ekhardtovi a Filipovi Hološko za to, že sa zúčastnili tejto akcie bez nároku na akýkoľvek honorár.