Ikona Ikona Ikona

Fanklubáci si z kolísky futbalu priniesli veľa zážitkov

Autor: admin

Minulý týždeň štyria členovia oficiálneho fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie, jeho predseda Roman Táborský, Zdenko Jurkemik, Jozef Plank a mediálny manažér Milan Valko absolvovali päťdňový zájazd do kolísky futbalu Anglicka, kde videli na vlastné oči štyri zápasy. A za ten čas najazdili viac ako 800 kilometrov. Domov si však priniesli hodnotné zážitky a mohli sa presvedčiť, akým veľkým fenoménom je futbal v Anglicku!

OFSFR – Bratislava/mv

Foto: fanklub

Po prílete do Leedsu sme si prenajali auto a na ceste do Manchestru sme postupne navštívili kluby Huddersfield Town, FC Rochdale a Oldham Athletic. Do Manchestru sme načas dorazili, rovnako aj na zápas. Mali sme šťastie, lebo United v šlágri 12. kola Premier League proti Tottenhamu podal jeden z najlepších výkonov za posledné roky a jeho víťazstvo aj bez hviezdneho Ronalda pred takmer 75-tisíc divákmi bolo absolútne zaslúžené. Znova sme sa presvedčili o ohromnej fanúšikovskej základni United, keď prakticky každý jeho zápas je vypredavý.

Na druhý deň po odchode z hotela sme si to namierili do megastore United. V tomto obchode dostať všetko možné od výmyslu sveta. Potom sme pokračovali do Liverpoolu, kde sme sa zastavili na legendárnom štadióne Anfield Road. Samozrejme, navštívili sme hlavne miestny skvelý fanshop. Na ceste do Leicesteru sme si ešte urobili menšiu prestávku na peknom štadióne Stoke City bet365 Stadium. Do našej cieľovej stanice sme dorazili niekoľko hodín pred zápasom. Leicester v súboji s Leeds United veľmi potreboval vyhrať, aby sa odpútal z pásma zostupu. Podarilo sa mu to, lebo svojho súpera zdolal 2:0. Ešte pred začiatkom súboja nás upútalo príťažlivé choreo na spôsob ohňostroja, ohňovej šou, spojené s osvetlením , zvukom tepu srdca a emotívne doprevádzané očami líšky, ktoré vyburcovalo divákov k mohutného povzbudzovaniu.

Víkend sme začali návštevou fanshopu ķedysi slávneho klubu Derby County, na ktorý nemajú dobré spomienky Trnava a Slovan, lebo s ním vypadli v PEM. Po príchode do Nottinghamu sme sa zastavili v miestnom fanshope Forest, ktorý už žil veľký sobotňajším duelom s Liverpoolom. Večer sme sledovali zápas najstaršieho profesionálneho klubu na svete Notts County proti Maidstone. Domáci vyhrali 3:0 a účastníka V. ligy prišlo povzbudiť 6765 divákov, hostí 279 fanúšikov, hoci merali 300-kilometrovú cestu. Na Slovensku viaceré prvoligové kluby môžu snívať o takejto návšteve!!! Notts County nás prekvapil nielen dobrou hrou, ale aj celkovou peknou atmosférou na štadióne, určite by mu pristal postup do vyššej súťaže.

V sobotu na ceste z Nottinghamu do Middlesbroughu sme sa zastavili na pôde  FC Sheffield, najstaršieho amatérskeho klubu na svete. V Sheffielde sme si pozreli aj obidva štadióny a tiež fanshopy, najprv United a potom Wednesday. Jeho štadión Hillsborough pripomína obrovskú tragédiu z 15. apríla 1989, keď v semifinále FA Cupu medzi LIverpoolom a Nottinghamom bolo ušlapaných k smrti 96 ľudí! Jedine v Middlebroughu sme gól nevideli, lebo domáci sa s Huddersfieldom rozišli zmierlivo 0:0. Ako je známe za Boro v minulosti hrali Slováci Vlado Kinder a Szili Németh. Na Riverside Stadium tiež vládla výborná atmosféra, najviac nás však prekvapilo, koľko mužov a žien vo veľmi pokročilom veku boli na zápase.

,,Našou ambíciou je stále navštíviť dva najstaršie futbalové kluby na svete FC Sheffield a Notts County. Proti Sheffieldu odohrať futbalový zápas a potom si pozrieť majstrovský duel Notts County. Na vlastné oči sme sa presvedčili, aká dobrá atmosféra vládne na jeho štadióne, ktorý dýcha veľkou históriou. Takže z toho pohľadu považujem tento zájazd za taký prieskum. Chceli sme vidieť, hlavne Notts County, kde sídli, ako to u neho funguje, aké má zázemie, aby sme mali predstavu o tom, koľko trvá cesta napríklad z hotela na jeho štadión a ďalšie záležitosti. Výhodou je, že vzdialenosť medzi Nottinghamom a Sheffieldom nie je veľká. Zorganizovať takýto zájazd s väčším počtom ľudí je veľmi náročné, keď ho chceme raz zrealizovať, tak musíme pamätať na každý detail,“ hovorí Roman Táborský.

Záverom veľmi pekne ďakujeme bývalému prezidentovi SFZ a členovi výkonného výboru UEFA Františkovi Laurincovi, ktorý nám zabezpečil lístky na zápas do Manchestru a z výborného miesta sme si mohli vychutnať skvelú atmosféru v Divadle snov, na svetoznámom štadióne Old Trafforde!