Fanklub pripravil Adamcovi krásnu oslavu veľkého jubilea

04/03/2017

V sobotu 4. marca sa v petržalskej reštaurácii  Mari Kiri uskutočnila veľmi pekná slávnosť. Oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie zorganizoval oslavu skvelému futbalistovi a strelcovi Jozefovi Adamcovi, ktorý sa 26. februára dožil 75. rokov.

Na oslave všetkých spájal jeden muž – Jozef Adamec. Zablahoželať mu prišli Titus Buberník, bývalý skvelý hráč, Dušan Tittel, trojnásobný najlepší Futbalista roka, Juraj Obložinský, bývalý prezident FK Inter Bratislava, Rudolf Janček, niekdajší dlhoročný manažér žltočiernych, Ľubomír Suchý, predseda ObFZ Bratislava-mesto, či známy masér Viliam Kálman, ktorý s Adamcom spolupracoval v Artmedii Petržalka i v slovenskej reprezentácii. ,,Hatrlovi“, ako znie prezývka vrbovského rodáka, gratulovali aj prezident FC Petržalka akadémia Marek Mojto a manažér klubu Andrej Kalina.

Oslava začala pesničkou fanklubu a na televíznej obrazovke sa objavili aj fragmenty z bohatej Adamcovej kariéry a najmä jeho tri góly do brány Brazílie. Všetkých prítomných privítal predseda fanklubu Roman Táborský, ktorý zdôraznil: ,,Po vzore anglických klubov robíme takéto podujatia, na nich vyzdvihujeme najlepších hráčov sveta a Adamec jednoznačne patril medzi nich.“ Potom si zobral slovo moderátor podujatia Marcel Merčiak. ,,Keď niekto povie meno Jozef Adamec, to je tak ako keď otvárate nejaký obrovský almanach a v ňom je príbeh, ktorý hrá absolútne všetkými farbami.  Myslím si, že máme veľkú česť oslavovať životné jubileum muža, ktorý má nezastupiteľné miesto v histórii slovenského futbalu. Pre náš futbal, pre jeho fanúšikov, našu krásnu vlasť a pre bývalé Československo urobil nesmierne veľa. Futbalový pánboh nadelil nášmu oslávencovi ohromný talent a zároveň takú inšpiráciu, že sa z neho stala jedna z najväčších postáv v histórii nášho futbalu. So svojimi 170 strelenými gólmi je na Slovensku stále prvý. Vieme všetci, že vo Vrbovom sa narodili dvaja králi, Móric Beňovský, veľký cestovateľ a Jozef Adamec, strelecký kráľ a skvelý futbalista. V Spartaku Trnava sa stal jedným z tých veľkých anjelov, bola to generácia hráčov, o ktorej sa hovorilo, že to bolo jedenásť futbalových bláznov. V tom dobrom slova zmysle, lebo keď išli na ihrisko, tak videli len loptu, súpera a jeho bránu. Je to pre mňa veľmi dojímavá chvíľa, preto vám pán Adamec chcem poďakovať za celú slovenskú futbalovú rodinu a zaželať vám veľa šťastia, spokojnosti, zdravia, aby ste boli taký ,,huncút“ stále, lebo huncústvo to bola súčasť vašej futbalovej kariéry,“ povedal vo svojom emotívnom prejave Marcel Merčiak.

Dušan Tittel na adresu J. Adamca povedal: ,,Marcel povedal o ňom všetko podstatné. Jednu vec však musím povedať. Keď som prvýkrát získal honor najlepší Futbalista roka, spýtal som sa môjho otca, kto bol podľa neho najlepší futbalista. A on mi odpovedal, o tom ani neuvažuj, Jozef Adamec. Bol to pán futbalista, pán strelec, ktorý tvoril slovenskú futbalovú históriu.“

,,Na oslave to bolo už viackrát povedané, že každý mladý chlapec v období sedemdesiatych rokov keď veľká Trnava úspešne v európskych pohároch brázdila Európou, väčšina z nich sa hrala na dvoroch na Adamca, všetci chceli napodobniť jeho skvelé umenie. Veľmi dobre si spomínam na to, keď nám v Trenčianskych Tepliciach zaviedli program STV2, na ktorom sme mohli sledovať ligové zápasy. Predtým musel som chodiť po susedoch, nevidieť v tej dobe Adamca to bolo niečo nepredstaviteľné. Bol to futbalový génius, môže byť pre mnohých útočníkov vzorom svojou streleckou suverenitou. Ešte dlho bude držať rekord najlepšieho strelca na Slovensku,“ vraví Ľubomír Suchý.

Roman Táborský a Dušan Tittel odovzdali oslávencovi darčekový kôš a postupne sa ku gratulantom pridali ďalší prítomní hostia. Úspešný hráč a tréner prijímal mnohé slová uznania s vďakou, ale aj skromnosťou. „Som veľmi dojatý, akú peknú oslavu mi urobil fanklub a takisto, že mi prišli zablahoželať ľudia, s ktorými som dlhšie spolupracoval a s ktorými som si dobre rozumel,“ vysvetľoval jubilant.

Na záver oslavy si všetci prítomní pochutili na výbornej torte, na ktorej okrem čísla 75 bolo napísané: Tehelné pole, 23.6. 1968, ČSSR – Brazília 3:2, Adamec tri góly, všetko najlepšie.