Darujte 2% – fanklubu SFR

Milí členovia fanklubu,

keďže sa blíži termín podávania daňových priznaní, v tejto súvislosti by som Vás chcel upozorniť na skutočnosť, že naše občianske združenie RIVVIS – Oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie  je vedené v zozname prijímateľov 2% na rok 2022.

Na základe toho môžeme prijímať 2% z príjmov fyzických a právnických osôb, ktoré následne môžeme počas roka použiť na plnenie účelov (činnosti) nášho združenia, t.j. využiť takéto peniaze na aktivity, ktoré robíme počas roka.

Preto prosím nebuďte ľahostajní k tejto možnosti, Vaše 2% pôjdu na užitočnú vec, keďže na jednej strane nepripadnú štátu, ale konkrétnemu prijímateľovi (teda nášmu fanklubu), čo na druhej strane bude mať pozitívny efekt aj pre Vás ako členov fanklubu, keďže takto získané peniaze použijeme na naše aktivity (zájazdy, suveníry, …), čím sa v konečnom dôsledku znížia aj Vaše výdavky na napr. fanklubom organizované zájazdy.

Pokiaľ ide o samotný postup poukázania 2%, v skratke platí, že ak ste zamestnancom, požiadate svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania zaplatených preddavkov na daň z príjmov. Samotný postup možno zhrnúť nasledovne:

1. Najneskôr do 15.02.2022 požiadajte zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania zaplatených preddavkov na daň z príjmov fyzických osôb.
  2. Potom požiadajte zamestnávateľa, aby Vám vystavil tlačivo Potvrdenie o zaplatení dane
  3. Z tohto Potvrdenia si viete zistiť dátum zaplatenia dane a vypočítať

a/ 2% z Vašej zaplatenej dane – to je maximálna suma, ktorú môžete v prospech prijímateľa poukázať, ak ste v roku 2022neboli dobrovoľníkom, alebo dobrovoľnícky odpracovali menej ako 40 hodín. Táto suma však musí byť minimálne 3,00 EUR.

b/ 3% z Vašej zaplatenej dane, ak ste v roku 2022 odpracovali dobrovoľnícky minimálne 40 hodín a získate o tom Potvrdenie od organizácie, pre ktorú ste v roku 2019 dobrovoľnícky pracovali.

4. Vyberte si občianske združenie RIVVIS – Oficiálny fanklub slovenskej futbalovej reprezentácie ako prijímateľa zo Zoznamu prijímateľov 2% na   rok 2022.

5. Prečítajte si Poučenie na vyplnenie Vyhlásenia, ktoré sa nachádza na druhej strane Vyhlásenia.

6. Údaje o Vami vybratom prijímateľovi napíšte do Vyhlásenia spolu so sumou, ktorú mu chcete poukázať. Tlačivo s už predvyplnenými identifikačnými údajmi fanklubu prikladáme.

V2Pv21 v1.1 (podnikajte.sk)

– pozor, do kolónky rok sa píše 2022

– čísla účtu prijímateľa nepotrebujete, ani ho nikde neuvádzate, nakoľko peniaze na účty prijímateľov prevádzajú daňové úrady, nie Vy. Vy platíte celú daň daňovému úradu.

7. Ak chcete oznámiť prijímateľovi, že ste mu Vy zaslali svoje 2% resp. 3%, zaškrtnite v tlačive (pod kolonkou 21) príslušný súhlas so zaslaním Vašich údajov (meno, priezvisko a trvalý pobyt – NIE však poukázaná suma).

8. Obe tieto tlačivá, teda Vyhlásenie spolu s Potvrdením, doručte do 30.04.2023 na daňový úrad podľa Vášho bydliska (Ak ste poukázali 3% z dane, povinnou prílohou k Vyhláseniu a Potvrdeniu o zaplatení dane je aj Potvrdenie o odpracovaní minimálne 40 hodín dobrovoľníckej činnosti).

9. Daňové úrady majú 90 dní od splnenia podmienok na to, aby previedli Vaše 2% v prospech Vami vybraného prijímateľa.

Samozrejme, poukázať peniaze nášmu fanklubu môžu aj právnické osoby. Postup je obdobný:

Vyberte si prijímateľa alebo prijímateľov zo Zoznamu prijímateľov na rok 2022. Právnické osoby môžu poukázať 1% (2%) z dane aj viacerým prijímateľom, minimálna výška v prospech jedného prijímateľa je 8,00 EUR.

a) Ak právnická osoba (firma) v roku 2022 až do termínu na podanie daňového priznania a zaplatenie dane v roku 2022 (zvyčajne do 31.3.2023) NEDAROVALA financie vo výške minimálne 0,5% z dane na verejnoprospešný účel (aj inej organizácii, nemusí byť iba prijímateľovi), tak môže poukázať iba 1% z dane – vyznačí v daňovom priznaní, že poukazuje iba 1% z dane – VYPLNÍ v časti IV. kolónku 3.

b) Ak právnická osoba (firma) v roku 2022 až do termínu na podanie daňového priznania a zaplatenie dane v roku 2022 (zvyčajne do 31.3.2023) DAROVALA financie vo výške minimálne 0,5% z dane na verejnoprospešný účel (aj inej organizácii, nemusí byť iba prijímateľovi), tak môže poukázať 2% z dane – označí v daňovom priznaní, že poukazuje 2% z dane (tak ako po minulé roky) – VYPLNÍ v časti IV. kolónky 1 a 2.

V daňovom priznaní pre právnické osoby – Časť IV. sú už uvedené kolónky na poukázanie 1% (2%) z dane v prospech 1 prijímateľa. Údaje, ktoré potrebujete do daňového priznania uviesť, nájdete v Zozname prijímateľov pri organizácií/organizáciách, ktorú/é ste si vybrali.

Pokiaľ ste si vybrali viac prijímateľov, vložte do daňového priznania ďalší list papiera ako prílohu (je uvedená na poslednej strane DP) a uveďte tam analogicky všetky potrebné identifikačné údaje o prijímateľoch a sumu, ktorú chcete v ich prospech poukázať. V kolónke 4 uveďte, koľkým prijímateľom chcete podiel zaplatenej dane poukázať.

Ak súhlasíte so zaslaním údajov (obchodné meno alebo názov, sídlo a právna forma) vami určeným prijímateľom, tak zaškrtnite súhlas so zaslaním údajov.

Riadne vyplnené daňové priznanie doručte v lehote, ktorú máte na podanie daňového priznania na Váš daňový úrad (zvyčajne podľa Vášho sídla) a v tomto termíne aj zaplaťte daň z príjmov.

Daňový úrad po kontrole údajov a splnení všetkých podmienok má zákonnú lehotu 90 dní na to, aby previedol sumy, ktoré ste poukázali, v prospech Vami vybraných prijímateľov.

Roman Táborský