Ikona Ikona Ikona

Cenné víťazstvo mladých Slovákov nad Severným Írskom

Autor: admin

Slovenskí futbalisti do 21 rokov zvíťazili v piatkovom stretnutí C-skupiny kvalifikácie ME 2023 nad severoírskymi rovesníkmi 2:1. V Žiline strelili góly domácich Matej Trusa a z jedenástky Jakub Kadák. Po siedmich zápasoch má Slovensko na konte dvanásť bodov a v utorok 29. marca (16.00) privíta vedúce Španielsko, ktoré o 20.00 h hostí Litvu.

OFSR – Žilina/mv

kvalifikácia ME 2023 futbalistov do 21 rokov – C-skupina:

Slovensko – Severné Írsko 2:1 (1:0)

Góly: 37. Trusa, 86. Kadák (z 11 m) – 61. Johnston. ŽK: Obert, Lichý – Balmer, Charles. Rozhodovali: Kastrati – Hyseni, Bicaj (všetci Kos.), 1377 divákov

Slovensko: Belko – Suľa, Nemčík, Obert, Mesík – Lichý, Bernát (79. Nebyla), Galčík (72. Iľko) – Kaprálik (88. Tučný), Kadák (88. Šviderský), Trusa (72. Bobček)

S. Írsko: Webber – Charles, Balmer (86. Price), Donnelly, Stewart (86. Crowe) – Galbraith, Johnston (65. Scott), McCann – McKee, McCalmont, Taylor (71. Mcgovern)

Domáci boli od počiatku aktívnejší a prvú väčšiu príležitosť si vypracovali na konci úvodnej desaťminútovky, Kaprálik však odrazenú loptu neposlal smerom na odkrytú bránku súpera. Bližšie k otvoreniu skóre bol onedlho Kadák, jeho presnejšiu strelu vyrazil hosťujúci brankár Webber na bočnú sieť. Hostia sa dopredu osmelili až po vyše dvadsiatich minútach hry, no ich dve „zlepené“ zakončenia nemali dôraz ani presnosť. Obranu Severného Írska vyšachovala spolupráca Kaprálika s Bernátom, ale druhý menovaný zblízka neprestrelil Webbera. Ten si neskôr poradil aj so zakončením Kaprálika. Tlak domácich sa stupňoval, ďalšiu vyloženú možnosť z bezprostrednej blízkosti zahodil Trusa a hneď nato trafil žrď Bernát, pokus Suľu išiel už vysoko nad. Slováci sa dočkali v 37. minúte, keď Kaprálik našiel Bernáta a po jeho zblokovanej strele sa z dorážky presadil Trusa. Pred polčasovou prestávkou ešte Mesík vyslal ďalekonosný pokus tesne nad brvno.

Slovensko vsietilo pod Dubňom dôležitý prvý gól a po zmene strán mohlo hrať o čosi pokojnejšie. Po faule Balmera na Galčíka rozohral priamy kop Bernát, lopta doputovala na až na zadnú žrď k Lichému, ktorý ju neusmernil na bránku. Domáci nepoistili náskok a v 61. minúte ho premrhali. Severné Írsko vyrovnalo z ničoho-nič, keď vyhralo osobný súboj, McKee prihral Johnstonovi a ten vnútri šestnástky pomedzi nohy prekonal brankára Belka. Inkasovaný gól opäť nakopol Kentošových zverencov, rýchly prienik podnikol aktívny Kaprálik, v šestnástke hľadal nabiehajúceho Trusu, ale lopta išla na päty. Z priameho kopu spoza veľkého vápna vystrelil tesne vedľa Kadák. Slováci vďaka Belkovi prežili veľkú šancu Donnellyho a v záverečnej desaťminútovke riadneho hracieho času ich vykúpila jedenástka, ktorú po ruke hostí v pokutovom území premenil Kadák a rozhodol o víťazstve 2:1.

hlasy po zápase:
Jaroslav Kentoš, tréner SR 21:
,,V prvom polčase náš výkon spĺňal dobré parametre. Vytvorili sme si veľa gólových šancí, veľká škoda, že sme v prvom polčase nestrelili ďalší gól. V druhom polčase sme začali pasívne a súper nám vyrovnal. Na mužstve bola cítiť ťarcha, som veľmi rád, že v závere sa nám podarilo z jedenástky zvrátiť zápas na našu stranu.“

Jakub Kadák, autor víťazného gólu SR 21: ,,Na jedenástku som si určite veril. Bola to rozhodujúca chvíľa v zápase a som rád, že som dostal takúto možnosť. Ešte oveľa radšej som, že som ju premenil a že som tým mohol pomôcť chalanom k výsledku.“

Matej Trusa, autor gólu SR 21: ,,Po víťazstve je to super pocit. Je dobré, že sme to zvládli, už som sa bál, že remizujeme. Mrzeli ma nepremenené šance, ktoré som mal, určite aj chalanov. Mali sme oveľa viac šancí, našťastie to dobre dopadlo.“