Barážový zápas Slovensko – Írsko sa uskutoční bez divákov!

OFSR – Bratislava/mv
Foto: Milina Strihovská

Barážový zápas futbalového EURO 2020 Slovensko – Írsko sa bude hrať 26. marca na NFŠ (20.45 h) v Bratislave bez divákov. Rozhodol o tom v utorok výkonný výbor Slovenského futbalového zväzu (VV SFZ).

Zväz tak zareagoval na pondelňajšie rozhodnutie Ústredného krízového štábu SR, ktorý vydal zákaz usporiadania všetkých športových podujatí v krajine, predbežne na dva týždne. Zväz postupoval na základe opatrení prijatými štátnymi orgánmi v súvislosti so šírením koronavírusu, ale aj komunikáciou s Európskou futbalovou úniou UEFA i s írskou stranou.

O rozhodnutí informoval prezident SFZ Ján Kováčik hneď po zasadnutí výkonného výboru: ,,Ako som už dnes skôr povedal, zrušili sme Galavečer Futbalista roka a výkonný výbor pred malou chvíľou rozhodol o tom, že barážový zápas Slovensko – Írsko budeme hrať bez divákov. Rozhodnutie nebolo rýchle ani jednoznačné, lebo rozhoduje veľa okolností, okrem iného aj ekonomická stránka. Ale to všetko teraz muselo ísť bokom, lebo zdravie je prvoradé. Diskusia bola len o tom, či to oznámiť už dnes alebo o pár dní. Nakoniec pod váhou argumentov, ktoré sme dali na stôl, to rozhodnutie padlo už dnes. Zo športového hľadiska je to obrovské mínus, že budeme hrať bez divákov. Futbal bez divákov je sterilný, zažili sme to aj na Ukrajine, nie je to to pravé. Pre nás je nevýhoda, že hráme bez divákov aj z hľadiska výhody domáceho prostredia.“

V nominácii na duel s Írskom by mali byť viacerí slovenskí reprezentanti pôsobiaci v Taliansku, ktoré tiež prijalo bezpečnostné opatrenia a zastavilo všetky športové podujatia v krajine. Či už Milan Škriniar z Interu Miláno, Juraj Kucka z FC Parma, Denis Vavro (Lazio Rím), Lukáš Haraslín (Sassuolo Calcio), Norbert Gyömbér (Perugia) či Nikolas Špalek (Brescia Calcio). ,,Tréneri komunikujú s hráčmi, my sme v kontakte s talianskou ambasádou a komunikujeme aj s našimi inštitúciami. Nevieme povedať žiadne konkrétne stanovisko. Zhromažďujeme informácie,“ dodal Kováčik.

Európska futbalová únia (UEFA) chce zápasy v marcovom asociačnom termíne odohrať. Slovensko je pripravené prijať ďalšie obmedzenia, ako napr. zrušenie tlačovej besedy pred zrazom Hapalovcov (nedeľa 22. marca) a pod. ,,Budeme sa snažiť absolútne eliminovať všetko, na čo budeme mať dosah. V tejto chvíli UEFA trvá na tom, aby sa zápasy v daných termínoch odohrali. Nechávajú na národných asociáciách, či sa bude hrať s divákmi alebo bez divákov. Jeden zo silných argumentov je, že do dnes je 26 prípadov koronavírusu v Írsku. A pozerali sme sa aj na ďalšie krajiny, napríklad Nórsko už pred niekoľkými dňami rozhodlo, keďže by hralo oba zápasy doma, že bude hrať oba zápasy bez divákov,“ uviedol prvý muž SFZ.
Zväz tiež garantuje vrátenie všetkých finančných prostriedkov, vynaložených pri zakúpení vstupeniek. O spôsobe vrátenia peňazí bude SFZ informovať cez svoju stránku www.futbalsfz.sk, ale aj cez svoje oficiálne sociálne siete v najbližších dňoch.